NOT SO PRETTY (Odvrácená tvář krásy), díl 4

03.01.2023

Čtyřdílný dokument USA z roku 2022 odkrývá zákulisí kosmetického průmyslu za biliony dolarů. Díl čtvrtý je zaměřen na vlasy (zejména ty kudrnaté), chemikálie ve vlasové kosmetice a s tím spojené zdravotní obtíže.

Všechny 4 díly dokumentu NOT SO PRETTY (Odvrácená tvář krásy) s profesionálním českým dabingem můžete vidět na HBO Max.

O čem pojednávají předchozí díly si můžet přečíst zde:
Díl 1 - talc, mastek, pudry, oční stíny »
Díl 2 - nehty, laky na nehty, nehtová studia »
Díl 3 - endokrinní disruptory, syntetické vůně, ftaláty »

O čem tedy, mimo jiné, pojednává poslední, čtvrtý díl dokumentu?

O kudrnatých vlasech, které byly dlouhá léta považovány mnoha lidmi za něco nepřijatelného a nehezkého. O módním trendu (nejen) v Americe. O vlivu Instagramu a influencerek na vlasovou módu a propagaci zpočátku radost přinášejících vlasových přípravků jisté konkrétní oblíbené značky...

A jak byla radost vystřídána smutkem a zděšením nad vedlejšími účinky této vlasové kosmetiky. Vypadávání vlasů, poškození vlasů, alergické reakce, vyrážky po těle, zvonění v uších, poruchy menstruace, migrény, deprese a jiné zdravotní potíže.

O průzkumu jedné konkrétní značky, která ukazuje, co všechno může vlasová kosmetika obsahovat. Že mohou vlasové přípravky obsahovat i chemické sloučeniny, které uvolňují formaldehyd.

Dozvíte se také, co jsou to tzv. vlasové relaxéry, kdy a kde se začaly používat, a proč patří mezi nejškodlivější vlasové přípravky. Přestože jsou vlasové relaxéry spojovány například s předčasnou pubertou, onemocněními srdce či rakovinou prsu, jsou stále v prodeji...

Dokument nahlédl i do zákulisí výroby vlasové kosmetiky a amerického úřadu FDA (Food and Drug Administration) a poukázal na jeho chybějící pravomoci.


Všechny 4 díly dokumentu NOT SO PRETTY s profesionálním českým dabingem můžete vidět na HBO Max.

Oficiální trailer k dokumentu NOT SO PRETTY (Odvrácená tvář krásy) zde »


Závěrem:
Celý 4dílný dokument NOT SO PRETTY poukazuje především na to, že musíme být bdělí a všechny produkty, které kupujeme, musíme sami prozkoumat. Nestačí si přečíst reklamní slogany na etiketě nebo nakupovat na základě reklamy v televizi, na plakátech, sociálních sítích apod. Je to hlavně na nás samotných, pro co se rozhodneme, co koupíme, co používáme.

Zkoumejme opravdové celé složení výrobků (INCL), podobně, jako to děláme u potravin. Vyhledejme si jednotlivé složky v encyklopediích e-shopů s přírodní netoxickou kosmetikou a eko drogerií. Pokud si nejsme jistí, tak zvolme raději jiný alternativní přírodní výrobek. Nabídka netoxických přírodních produktů je stále širší.

A nepodceňujme svou sílu. I jako jednotlivec můžeme podpořit každodenním jednáním postupnou změnu k lepšímu životu prostřednictvím našeho osobního vlivu - jakožto spotřebitele, voliče nebo člena nějaké zájmové komunity.

Můžeme psát jednotlivým výrobcům, že už nebudeme používat ten či onen jejich produkt, protože obsahuje určitou složku, která se nám nezdá bezpečná. Můžeme tlačit na výrobce, ptát se jich, zda uvažují o nahrazení rizikové složky nějakou přírodní či bezpečnější alternativou.

Přírodních a netoxických výrobků sice poslední roky i na českém trhu přibývá, ale stále se vedle nich vyrábí a prodává příliš mnoho těch, které obsahují prokazatelně nebo potenciálně nebezpečné syntetické látky.

Proto právě tlak spotřebitelů a změna nákupního chování může velmi pomoci tento poměr obrátit ve prospěch přírodních, netoxických a bezpečných produktů, nejen osobní péče.