Inspirace

Inspirace aneb co je asi dobré vidět a vědět... Jsou dokumenty, které by možná měly být pouštěny i ve školách a měly být viděny všemi. Abychom pochopili lépe některé zákonitosti, které přímo ovlivňují život každého jednotlivce. Abychom začali (co nejdříve) měnit svůj každodenní přístup k životu, krůček po krůčku. Aby se tato planeta i naše vlastní domovy staly lepším místem k životu.

Níže najdete tipy na dokumenty z oblasti ekologie a životního prostředí, dozvíte se více o bylinkách, přírodě, biodiverzitě a celé planetě Zemi. Ale také tipy na dokumenty o tématech, jež s touto oblastí přímo souvisí, jako jsou například běžná kosmetika, čistící a prací prostředky, jaké syntetické, toxické chemické látky obsahují, co způsobují v našich tělech i v přírodě. 

V této sekci Inspirace můžete načerpat mnoho informací o tom, na co si dát pozor a co i Vy sami můžete změnit, Protože každý můžeme něco změnit. I kdyby to mělo být jen to, že doma nebudeme používat nic, co obsahuje nebezpečnou syntetickou ingredienci "Parfume / Fragrance", která v rámci "výrobního tajemství" pod sebou často schovává velké množství nebezpečných i toxických látek...


Jak snížit toxickou zátěž
Rozhovor z února 2023 na Podcastu Trime s Pavlou Pavlištovou, influencerkou v oblasti Non-Toxic. Dozvíte se, kde všude se nacházejí nebezpečné látky, jaký mají vliv na nás a životní prostředí. Které látky jsou rizikové, presto ještě povolené, jaký vliv mají toxiny na endrokrinní funkce nebo jak se zbavit nebezpečné syntetické vůně z textilu.


NOT SO PRETTY (Odvrácená tvář krásy)
Dokument USA z roku 2022 (4 díly s profesionálním českým dabingem). Pohled do zákulisí kosmetického průmyslu, s rozsáhlým investigativním odhalením tohoto pramálo regulovaného průmyslu za biliony dolarů. Odhaluje skrytá rizika související s mnoha nebezpečnými a toxickými látkami, kterými kosmetický průmysl plní každý den regály běžných drogerií, parfumerií, sálónů krásy, nehtových studií a jiných míst po celém světě. Najdete na HBO Max.

Chemie kolem nás & NON-TOXIC přístup
Rozhovor z prosince 2022 na aquaponickém podcastu FUTURADIO s Pavlou Pavlištovou na téma nebezpečná chemie kolem nás, non-toxic přístup a jak praktikovat princip předběžné opatrnosti. Jak nahradit problematické látky a produkty tak, abychom mohli žít svůj normální život. Pavla Pavlištová se díky non-toxic přístupu vyléčila z (dle klasické medicíny) nevyléčitelné nemoci.


Toxická nebo ekologická domácnost a ZERO WASTE
Rozhovor z listopadu 2022 na aquaponickém podcastu FUTURADIO s Markétou Kokšalovou z firmy Tierra Verde na téma toxická nebo ekologická domácnost. Jaké jsou rozdíly mezi toxickými a ekologickými pracími prostředky, prostředky na mytí nádobí, podlah apod. Jak vybrat ten správný netoxický výrobek. Na co si dát pozor (Bronopol, optické rozjasňovače, SLS, SLES, Phenoxyethanol, syntetické vůně / Parfum, Frangrance...).


Non toxic - co to znamená a jaké jsou principy
Povídání z ledna 2022 o non toxic principech, životě a filozofii s autorkami knihy Svět non toxic Pavlínou Pavlištovou a inženýrkou chemie Katarínou Hrivňákovou. Obě dámy figurují od začátku působení v komunitě Svět non toxic a svojí dobrovolnou činností přispívají k edukaci a šíření povědomí o principech non toxic životního přístupu a jeho benefitech. Najdete na YouTube.


O (NE)ŠKODLIVOSTI KOSMETIKY
Rozhovor z května 2021 s inženýrkou chemie Katarínou Hrivňákovou, členkou slovenského kosmetologického svazu a odbornou garantkou neziskové organizace Svět non toxic z.s. Povídání o tom, jak bychom měli přistupovat k nákupu kosmetiky a drogerie do našeho domova. Hlavní téma rozhovoru je odborný náhled na rozdělování kosmetiky na nebezpečnou a bezpečnou. Paní Katarína vysvětluje jakým způsobem se dostává kosmetika na trh a kdo zodpovídá za její nezávadnost.


Netoxická péče o tělo a domácnost s Pavlínou Pavlištovou
Záznam přednášky s Pavlínou Pavlištovou z listopadu 2018, na téma netoxická domácnost, netoxická kometika a péče o tělo. Proč se vyhnout látkám jako Triclosan, Methylisothiazolinone (MIT, MI) či syntetický Parfum (Frangrance),  Srozumitelně podané informace o kosmetice a drogerii, s konkrétními příklady. A také o tom, proč nemáme nechávat rozhodnutí na úřadech, institucích a obecně druhých lidech. Jsme to my, kdo se rozhoduje, kdo nakupuje, a kdo přípravky doma či na naše tělo používá.


PŘÍBĚH O KOSMETICE (The Story of Cosmetics)
Krátký 8minutový film o kosmetice, z roku 2010, o tom, kolik toxických chemikálií na nás číhá každý den v kosmetických přípravcích pro osobní péči - od rtěnek po šampóny pro děti. Odhaluje důsledky jejich výroby a používání na zdraví lidí i na životní prostředí. Nastiňuje způsoby, jak můžeme posunout průmysl pryč od nebezpečných chemikálií a přejít k bezpečnějším alternativám. Najdete na YouTube, v angličtině.


Jiří Černota - Alchymista ve službách přírody
Životní příběh Jiřího Černoty, zakladatele firmy BEWIT - společnosti, která vyrábí a nabízí 100% čisté přírodní produkty bez syntetické chemie. Uslyšíte jeho osobní zkušenosti s rakovinou v rodině a jejím vyléčením pomocí přírody. A jak poslechl svoji intucii a založil BEWIT.


100% přírodní produkty z Česka
Jiří Černota představuje české 100% přírodní produkty BEWIT bez chemických aditiv a stabilizace. Výživové doplňky a superpotraviny, holistickou kosmetiku, ekodrogerii a další...


Zdraví jednoduše a bez chemie (1. díl)
Rozhovor s Jaroslavou Vomáčkovou z 12. 12. 2022, která byla hostem TV Natura, na téma zdraví bez chemie. Jak být lékařem či léčitelem sám sobě aneb domácí lékárna dle našich babiček a prababiček. Návody na cibulový čaj, zábal z cibule, anýzu a fenyklu a další vychytávky.


Zdraví jednoduše a bez chemie (2. díl)
Pokračování rozhovoru s Jaroslavou Vomáčkovou z 12. 12. 2022, která byla hostem TV Natura, na téma zdraví bez chemie. Tradiční lidové rady a tipy, jak si pomoci i s postcovidovými syndromy díky přírodní medicíně a bylinkám, nebo třeba i díky mořské plazmě Quinton.


Breaking Boundaries: The Science of Our Planet (Prolomit hranice: Naše planeta je věda)
Dokument z roku 2021, kde přírodovědec a cestovatel David Attenborough a vědec Johan Rockström zkoumají rozvrat biodiverzity na planetě Zemi a hledají způsob, jak odvrátit krizi. Najdete např. na Netflixu.


Seaspiracy (Seaspiracy: Pravá tvář udržitelného rybolovu)
Dokument USA z kraje roku 2021, tentokráte z vodního prostředí a zákulisí rybolovu, a jeho obrovském vlivu na celou planetu. Najdete např. na Netflixu.


A Life on Our Planet (Život na naší planetě)
Dokument Velké Británie z roku 2020 známého cestovatele a přírodovědce Davida Attenborougha, který v květnu 2022 oslavil 96. narozeniny. Tento film je jeho životním svědectvím a vizí do budoucnosti. Příběh o tom, jak se dopouštíme velké chyby. A o tom, jak ji můžeme stále napravit, pokud začneme ihned jednat," vypráví v dokumentu David Attenborough. Najdete např. na Netflixu.


Kiss the Ground (Sklonit se k Zemi)
Dokument z roku 2020, převážně o stavu půdy a její úžasné schopnosti, která může pomoci celé planetě i nám lidem, pokud změníme náš přístup k půdě. Najdete např. na Netflixu.


Tipy pro ekologické uklízení
Jednoduché rady a recepty od Jaroslavy Vomáčkové, která byla roku 2019 hostem v TV Natura. Dozvíte se, jak můžete využít jedlou sodu, ocet, sůl nebo třeba rostlinné oleje pro netoxické ekologické uklízení domácnosti aneb Jak nezatěžovat sebe i planetu zbytečnými chemikáliemi.