NOT SO PRETTY (Odvrácená tvář krásy), díl 3

06.01.2023

Čtyřdílný investigativní dokument USA z roku 2022, který se ponořil do zákulisí kosmetického průmyslu za biliony dolarů. Díl třetí je zaměřen na endokrinní disruptory, syntetické vůně, ftaláty, neplodnost a pokračující pokles počtu mužských spermií.

Všechny 4 díly dokumentu NOT SO PRETTY (Odvrácená tvář krásy) s profesionálním českým dabingem můžete vidět na HBO Max.

O čem pojednávají předchozí díly si můžet přečíst zde:
Díl 1 - talc, mastek, pudry, oční stíny »
Díl 2 - nehty, laky na nehty, nehtová studia »

Co se, mimo jiné, dozvíte ve třetím díle?
Něco zajímavého o naší kůži, kterou často bereme jako takovou bariéru, ale ona to zas tak dobrá bariéra není. Co skrze kůži vpouštíme do těla pomocí kosmetických přípravků, které si nanášíme či stříkáme na kůži? Co tyto látky dělají uvnitř našeho těla?

Víte kolik, často nebezpečných, chemikálií si denně vetřete do kůže, pakliže nevěnujete bedlivou pozornost kompletnímu složení každého vašeho přípravku?

Vědci zjistili, že současné děti s těmito chemikáliemi přicházejí do kontaktu ještě dříve, než se narodí. A nesou si je v sobě tedy hned od prvního dne svého narození. Jak v dokumentu zmiňuje například paní Janet Nudelman (Director of Program and Policy, Breast Cancer Fund).

Třetí díl této dokumentární série NOT SO PRETTY je rozdělen na část "Hormony a endokrinní soustava", část "Fertility neboli plodnost" a část třetí je věnována (často velmi opomíjeným a podceňovaným) syntetickým vůním a parfémům, ftalátům a plastům.

To, že hormony v lidském těle jsou sloučeniny, které se pohybují v našem krevním řečišti, a říkají našim orgánům, co mají dělat, to asi všichni víme či tušíme. Co ale není až tak zjevné je fakt, že většina běžné kosmetiky obsahuje chemikálie, které se nazývají endokrinní disruptory (ED). Nebezpečí těchto látek je v tom, že se v podstatě vydávají za hormony a říkají našim orgánům, aby dělali věci, které jsou pro naše těla škodlivé.

Dále se dozvíte, s čím pravděpodobně souvisí samovolné potraty, rychle rostoucí neplodnost, zpomalování a ztráta mužských spermií nebo třeba feminizace chlapců, ryb, obojživelníků a dalších zvířat, hormonální nerovnováha, vrozené vady u chlapců a jiné poruchy.

Třetí díl série NOT SO PRETTY vám představí také konkrétní příběh ženy, Dr. Leah Gordon (Hormone & Fertility Specialist), která se zabývá výzkumem hormonů, plodností a příčinami neplodnosti a hormonální nerovnováhy. Prozradí vám, jak zjistila, že její muž neměl žádné spermie, co ukázaly jeho krevní testy, a jak se tomuto páru nakonec podařilo počít dítě.

V dokumentu se také dozvíte od paní Shanny Swan* (americké environmentální a reprodukční epidemioložky) o průzkumu, který otestoval 43.000 můžů mezi lety 1973 až 2011, a z něhož vyšlo najevo, že za tuto dobu klesl průměrný počet spermií u mužů o více než 50 %. A pokud by klesal počet spermií stále tímto tempem, tak v roce 2045 budeme na čísle nula.

Ve třetí části tohoto dílu hovoří Stacy Malkan (autorka knihy Not Just a Pretty Face z roku 2007) o ftalátech a nebezpečných syntetických vůních, které se používají v celé řadě kosmetických výrobků - od samotných parfémů a deodorantů, přes šampony, kondicionéry, krémy až po prací a čisticí prostředky a v řadě dalších produtků. A také o obchodním výrobním tajemství, které se týká syntetických vůní (a obecně složky Fragrance/Parfume).

Paní Bhavna Shamasunder, PHD (Associate Professor, Urban & Environmental Department and Public Health Program, Occidental College) vám stručně popovídá o historii "voňavek". Od těch původních = pravých (přírodních), až po ty současné syntetické "napodobeniny".

Sonya Schuh, PhD (Chemistry Professor na Saint Mary´s College of California), zabývající se dopadem náhražek BPA na lidi a zvířata, hovoří v dokumentu o nahrazování škodlivých látek jinými chemickými látkami, které jsou v některých případech mnohonásobně toxičtější a způsobují i tzv. buněčnou smrt.

V závěru dokumentu jsou také rady odborníků a tipy, čemu konkrétně se máme vyhnout - co ve složení výrobků nemáme rozhodně akceptovat.

Všechny 4 díly dokumentu NOT SO PRETTY s profesionálním českým dabingem můžete vidět na HBO Max.

Oficiální trailer k dokumentu NOT SO PRETTY (Odvrácená tvář krásy) zde »

Poznámky:
* Shanna Swan, PhD (environmentální a reprodukční epidemioložka a profesorka na Mount Sinai School of Medicine v USA) vydala společně s paní Stacey Colino (oceněnou spisovatelkou specializující se na zdraví, psychologii, vědu a výživu) v roce 2021 knihu s názvem "Count Down" (česky Odpočítávání), s podtitulem "Jak náš moderní svět ohrožuje počet spermií, mění reprodukční vývoj mužů a žen a ohrožuje budoucnost lidstva?".