NOT SO PRETTY (Odvrácená tvář krásy), díl 2

18.01.2023

Dokument USA z roku 2022, který se ponořil do zákulisí kosmetického průmyslu za biliony dolarů. V dílu 2 mají hlavní roli nehty, laky na nehty a nehtová studia. Čtyřdílný dokument odkrývá potenciální skrytá nebezpečí každodenních produktů používaných po celém světě – a odhalení jsou mnohdy překvapivá a nepříjemná. 

Všechny 4 díly dokumentu NOT SO PRETTY (Odvrácená tvář krásy) s profesionálním českým dabingem můžete vidět na HBO Max.

O čem pojednává předchozí první díl je nastíněno v tomto článku »

A co se, mimo jiné, dozvíte v druhém díle?

Ten nabízí pohled do historie nehtových studií aneb Jak vietnamská komunita ovládla nehtový průmysl. Bující salóny totiž dodaly Vietnamkám jistotu práce, díky které mohly živit své rodiny. Dlouhou dobu ale nevěděly, jakou za to zaplatí daň - závažné dýchací potíže, migrény, potraty a riziková těhotenství, rakovina prsu...

Setkáte se s životními příběhy, z nichž jeden vypráví vietnamská žena o svojí matce, která dělala nehty desítky let. Pak jí diagnostikovali rakovinu. Do té doby v jejich rodině nikdo nikdy rakovinu neměl. Věděla, že to, s čím a v čem pracují, je jedovaté, ale nikdy by jí nenapadlo, že z toho dostane rakovinu.

Většina jejích známých a kamarádek měla migrény. Bylo to tím, že celé dny dýchaly v nehtových studiích při své práci výpary z těch chemikálií. Mnoho zaměstnankyň nehtových salónů zažívalo podobné potíže.

Průzkum stavu zaměstnanců nehtových studií ukázal, že trpí závažnými dýchacími potížemi. 62 % žen uvedlo, že měly nějaké zdravotní potíže - problémy s dýcháním, astma či problémy se štítnou žlázou. Mnoho z nich mělo rakovinu prsu, ale také potraty a riziková těhotenství. Nejednalo se o jednoho nebo dva jedince, potíže měly v podstatě všechny. Byla to neodhalená epidemie...

V další části dokumentu hovoří lékař o tom, že medicínu praktikuje přes 30 let a 40 % jeho pacientek byly zaměstnankyně nehtových salónů. První příznaky byly většinou respiračního charakteru, tedy potíže s dýcháním. Jeho pacientky byly většinou neplodné nebo opakovaně potratily, i dvakrát nebo třikrát po sobě. Děti se rodily předčasně nebo byly postižené.

V dokumentu dále uvidíte zástupce Společnosti zdravých salónů v Kalifornii, kteří měli s výrobci laků dokonce několik schůzek, na které byli vyzbrojeni mnoha svědectvími. Chtěli zjistit, jestli by se mohli dohodnout alespoň na nějakých základních bezpečnostních standardech. Ale zástupci výrobců laků - tiskoví mluvčí společností – spojitosti s onemocněními bagatelizovali...

Ale co na to říkali vědci?

Odebrali vzorky vzduchu v nehtových salónech a zjistili, že zaměstnanci byli vystavováni takovým úrovním chemikálií, které zásadně zvyšovaly pravděpodobnost, že během života onemocní rakovinou. Jedním z testů bylo například to, že v laboratoři nabarvili lakem 5 umělých nehtů - podobně, jakoby to udělali v nehtovém salónu. Chtěli přijít na to, jaké látky se vypařují. Našli benzen, formaldehyd, toluen a methyl-methakrylát. Žádná z těchto látek však nebyla v bezpečnostních manuálech výrobců. Jak zaměstnanci nehtových salónů, tak i jejich zákazníci, tyto výpary vdechují.

Další vysoce toxická látka, zvaná jako TPHP* (Triphenyl phosphate / Trifenylfosfát) byla nalezena ve 12 z 27 vzorků laků na nehty, ale nebyla uvedena v jejich obsahu. Výzkumy ukazují, že TPHP narušuje endokrinní systém, ovlivňuje hormonální funkce a snižuje plodnost.

Dále dokument ukazuje snahy zástupců Společnosti zdravých salónů o prosazení zákonů týkajících se zákazů chemikálií v lacích na nehty a o přesvědčovacích praktikách lobbistů v drahých oblecích.

Co v tomto druhém díle dokumentu radí ženám, které si chtějí dále lakovat své nehty?

"Žádejte po svých manikérkách, že zaplatíte raději více, za netoxický lak na nehty. To navýší poptávku po bezpečnějších produktech. Kupujte si alespoň tzv. 10-free nebo lépe 12-free laky** na nehty".

V dokumentu zmiňují také konkrétní nebezpečné látky, často používané v lacích na nehty, kterým se máme vyhnout.


Poznámka redakce VitaStyle.cz:

* O látce Triphenyl phosphate / Trifenylfosfát (TPHP) se můžete více dozvědět např. v tomto článku (v angličtině) »

** V době uveřejnění tohoto článku jsou již k dispozici, i v českých e-shopech, tzv. 22-free laky na nehty, aktuálně asi nejčistší složení laků na trhu.


Všechny 4 díly dokumentu NOT SO PRETTY s profesionálním českým dabingem můžete vidět na HBO Max.

Oficiální trailer k dokumentu NOT SO PRETTY (Odvrácená tvář krásy) zde »