Co je a kdy vznikl projekt VitaStyle.cz

Projekt VitaStyle.cz se zrodil v pátek třináctého... Konkrétně 13. února 2015. S cílem být každodenní inspirací pro radostné a bezpečné tvoření a žití...

O mně a projektu VitaStyle.cz

Jmenuji se Sylva Šavlová (rozená Petrová) a vlastním, tvořím a spravuji tento webový projekt VitaStyle.cz, a to od doby jeho vzniku, tedy od 13. února 2015. Nejprve byla převážná část webu věnována receptům bez lepku, vegan receptům a raw food receptům a článkům o výživě, super potravinách či zelených potravinách. Svůj prostor zde později ale našla i témata jako non-toxic & eco životní styl, přírodní kosmetika, non-toxic kosmetika, ekodrogerie a ekologie či tipy na alternativní metody a techniky léčení. Nechybí zde ani tipy na cestování po Česku, užitečné knihy, dokumenty či videa stojící za upozornění.


Troška z mého dosavadního životního příběhu

Narodila jsem se v dubnu 1975, ve znamení Býka a s ascendentem v Panně. Jsem taková celoživotní sběračka informací a zkušeností. V dospělosti jsem se projevovala spíše jako introvert, takže to, že nyní zde v online prostředí píši otevřeně o sobě, znamenalo vcelku velký krok mimo mou dosavadní komfortní zónu :-)


Můj profesní život se do této doby motal neustále kolem marketingové komunikace, grafiky, eventů a tvoření obsahu. Získala jsem postupně zkušenosti s marketingem v oblasti chemického průmyslu (technické plyny), cestovního ruchu, IT a kybernetické bezpečnosti, umění, kultury a osobního rozvoje.


Jsem také šťastná sopranistka v báječném pražském pěveckém seskupení Lucky Voice Band. Zde si plním své pěvecké sny, které mne provázely od dětství, a vedly přes hru na klavír, zpěv v třebíčské rockové kapele Jam & Tea, posléze v pražské rock-pop-jazz kapele Mandril, přes různé kurzy a hodiny zpěvu u několika lektorů, až jsem se v roce 2011 ocitla v energickém pěveckém tělese Lucky Voice Band, které tehdy právě vzniklo. Z toho vzájemného souznění a souzvuku, které zde dokážeme ve více jak 40 lidech vytvořit a při koncertech sdílet s posluchači, mi často běhá příjemný mráz po těle a moje srdce i duše plesají blahem.


Celý život mě bavilo zkoumat různé oblasti bytí – od fyzického až po duchovní. Do hlubin své duše a souvztažností mezi myslí, emocemi a tělem jsem se začala nořit v době, kdy mé tělo začaly sužovat výraznější potíže a zásadně začaly formovat a omezovat můj každodenní život. Bylo mi tehdy 17 let. A jedna z těch potíží byla lékaři označena jako chronická a nevyléčitelná. Často se říká, že nemoc přichází ve chvíli, kdy jsme ztratili svou moc nad nějakou důležitou oblastí našeho života, a proto je to "neMOC". Že přichází v době, kdy potřebujeme moc získat zpět. A silnými se stáváme i díky překonání všemožných potíží. Můj život byl doposud vcelku bohatý na různé nepříjemnosti, s kterými jsem se musela "poprat", nebo lépe řečeno, s kterými jsem se musela seznámit do hloubky, porozumět jim a nějak na ně reagovat. Když se podívám zpět, tak vidím, kolik zajímavostí jsem díky těm takzvaným nepříjemnostem a nemocem prožila, co všechno se dozvěděla a s jak úžasnými lidmi se potkala.


Ta cesta byla vlastně vcelku dobrodružná, asi jako celý život. Od mých 17 let jsem se pod vlivem oněch životních překážek a nepříjemností u mne i členů mé rodiny začala zajímat o všelijaké metody, které pomáhají žít člověku plnohodnotnější život ve zdraví, větší radosti a svobodě, v harmonii se sebou sama a celým životem. Chtěla jsem tomu porozumět. A tak jsem se postupně seznamovala s různými filozofickými, psychologickými a náboženskými směry, poté s tématy jako regrese, reinkarnace, technika Ho´oponopono, aura, čakry, působení barev, aura-soma, hudba a muzikoterapie. Zkoumala jsem s nadšením energii kamenů a krystalů, četla téměř všechno, co se týkalo channelingu, duchovních témat, čtení z ruky, práce s kyvadlem, karet, tarotů a astrologie, numerologie, ale také oblastí kolem zdravé výživy, bylinek, lunárních projevů, diagnostiky nebo meridiánů a masážních technik. Některá témata mě oslovila natolik, že jsem nezůstala jen u čtení a začala jsem navštěvovat různé semináře a kurzy. Z fáze sběru teoretických informací jsem tedy přešla k období získávání přímých zkušeností.


A tak následovaly roky, během kterých jsem prošla například kurzy bylinkářské, Bachovy květové terapie (Bachovy květové esence), dechové terapie, energetické konstelace, systematické a rodinné konstelace (zejména u Jana Bílého), Reiki, Ruce Světla, 2,5letý výcvik Shiatsu (u Darji Havelkové) včetně fonoforézy a kurzu sportovních a rekondičních masáží, také kurzy EFT, Matrix reimprinting, základy Meta-medicíny a Germánské nové medicíny. Též jsem hojně "pracovala" s jemnějšími energiemi, aurou, čakrami a podobně. Bylo to pro mne přirozené. Promeditovala jsem stovky hodin nejen v rámci seminářů a misí na pomoc Matce Zemi s paní Evou Puklovou, a provozovala web o osobní transformaci člověka, kde jsem sdílela své zkušenosti. Pořádala jsem asi 2 roky také své vlastní semináře osobního rozvoje a vedla osobní terapie.


I přesto se na přelomu let 2011/2012 stalo něco, co bych tehdy nečekala. Právě v době, kdy mne potkalo štěstí v podobě členství v pěveckém seskupení Lucky Voice Band, se moje tělo opět nečekaně ocitlo v krizové fázi. A to takové, že jsem měla pocit, že tady dlouho zpívat ani jinak pobývat nebudu. Právě v té době, po desítkách lékařských vyšetření, po různých pokusech o zlepšení pomocí odblokování, terapií, fyzioterapeutické práce, cvičení včetně několika velice nepříjemných rovnání kostrče jsem došla až do fáze, kdy se ke mně dostalo téma raw food a změna pohledu na dosavadní styl mého stravování, o kterém jsem si myslela, že je zdravé. A začaly se dít velké změny. Začala jsem se navracet do normálního každodenního života. Nebylo to jednoduché, ale postavilo mě to zpět na nohy. A jako přirozená reakce na to, co jsem zažívala, přišel tehdy nápad na založení internetových stránek www.syrova-strava.cz, které vznikly koncem roku 2012, a to hlavně na základě mých pozitivních zkušeností se syrovou živou stravou alias raw food. Byla jsem tehdy z této stravy tak nadšená, že jsem se rozhodla začít sdílet informace a recepty na vlastním webovém projektu. Později, když už mé tělo bylo schopno strávit i něco tepelně upraveného, jsem založila i tyto stránky www.vitastyle.cz, kde jsem uveřejňovala i recepty jen částečně raw nebo bezlepkové, veganské, bez laktózy a podobně. V roce 2023 jsem se rozhodla, že sloučím oba projekty pod jeden, pod tento současný VitaStyle.cz.


A protože patřím mezi osoby vysoce citlivé (někdy se říká též hypersenzitivní) a mám též mnoholeté zkušenosti s tím, co znamená Syndrom mnohočetné chemické přecitlivělosti (MCS – Multiple Chemical Sensitivity), a jak nás ovlivňují syntetické chemikálie v mnoha produktech, s kterými každodenně přicházíme do styku, snažím se věnovat také osvětě v této tzv. non-toxic oblasti, v které se i nadále průběžně vzdělávám. I kdyby tyto informace pomohly pár jedincům předejít budoucím onemocněním nebo znatelně snížit projevy již stávajících potíží, tak to stojí za to. Vím, jaké to je, když člověk přijde o své zdraví. A jak těžké je ho získat zpět nebo aspoň jeho část. Kdybych o některých věcech věděla před 30 lety, mohl můj život vypadat asi úplně jinak. Ale všechno má svůj hlubší význam. Byla a je to moje cesta.


Přesto, nebo možná právě proto, si dovoluji tvrdit, že zdraví je asi to nejcennější, co máme nebo můžeme mít. Stejně jako zdravé životní prostředí. Zdraví naše i této planety jsou velké dary, které si zaslouží být opečovávány a chráněny. A tam, kde se zdraví a rovnováha vytratily, je třeba pomoci je navracet.


A tak píši i o věcech, které nejsou mainstreamové a nepatří mezi takové, které lidé na sociálních sítích divoce "lajkují" a komentují. Obvykle jsou to témata, která člověka zasahují hluboko uvnitř a motivují k zamyšlení a změně. Témata, s kterými potřebujeme být spíše nějakou dobu sami, a v sobě si je procítit.


Nechť je tento web inspirací pro radostné a bezpečné tvoření a žití.


Sylva, VitaStyle.cz