Pár tipů, jak se vyhnout endokrinním disruptorům - chemickým látkám narušujícím naše hormony

10.05.2022

Endokrinní disruptory, jako jsou BPA a ftaláty, se skrývají v mnoha věcech a produktech, od čisticích prostředků po syntetické parfémy. Pár zajímavých rad, jak se těmto látkám vyhnout, a co jsou vlastně zač, sepsala například i Rada na ochranu přírodních zdrojů (NRDC) již v lednu 2016.

NRDC (Rada na ochranu přírodních zdrojů / the Natural Resources Defense Council) spojuje sílu více než 3 milionů členů a online aktivistů s odbornými znalostmi přibližně 700 vědců, právníků a dalších odborníků na životní prostředí, aby čelila klimatické krizi, chránila divokou přírodu a divoká místa na planetě a zajistila právo všech lidí na čistý vzduch, čistou vodu a zdravou komunitu.


A zde jsou tipy, které tato Rada NRDC v roce 2016 sepsala:

Asi si vzpomínáte, jak jste se v hodinách biologie učili, že naše tělo je řízeno sítí hormonů a žláz, které regulují vše, co děláme. Nejčastěji o tomto systému - endokrinním systému - přemýšlíme v souvislosti s pubertou, ale ve skutečnosti hraje hlavní roli ve všech fázích vývoje, metabolismu a chování.

Špatná zpráva: Syntetické chemické látky ve výrobcích, jako jsou například plasty a syntetické parfémy, mohou napodobovat hormony a narušovat náš endokrinní systém. Těmto chemikáliím jsme vystaveni denně a jsme vůči nim obzvláště zranitelní ve fázích zrychleného vývoje - v děloze a v dětství.

"Když se během fáze, kdy se vytváří třeba náš mozek nebo játra, dostane do těla chemická látka narušující hormony, může změnit způsob, jakým tyto procesy probíhají. Tato změna je často nevratná", vysvětluje Kristi Pullen Fedinick, vědecká pracovnice NRDC.

Ano, zní to děsivě, ale je možné s tím stále něco dělat. Zatímco NRDC pracuje na zavedení lepších ochranných opatření, existují způsoby, jak se můžete pokusit vyhnout chemickým látkám narušujícím hormonální systém (endokrinním disruptorům). Zde je návod, jak na to.

1. Umývejte si ruce
Pokud se budete řídit jen jednou radou z tohoto seznamu, bude to tato malá a jednoduchá věc: myjte si často ruce (vyhýbejte se ale parfémovaným a tzv. antibakteriálním mýdlům) a vždy před jídlem. Spláchnete tak značné množství zbytků chemikálií do kanalizace.

2. Často utírejte prach a vysávejte
Přestože jsou chemické látky zpomalující hoření spojovány s narušením hormonální rovnováhy (a také s rakovinou), používají se v mnoha běžných výrobcích pro domácnost. Výzkumy ukazují, že tyto chemikálie unikají z elektroniky, pohovek a dětských výrobků a shromažďují se v domácím prachu. Většina rodin nemá rozpočet na to, aby všechny tyto předměty nahradila verzemi bez obsahu zpomalovačů hoření, ale všichni si můžeme dovolit udržovat domácnost čistou tím, že budeme utírat prach vlhkým hadříkem a používat vysavač s HEPA filtrem, který zachycuje malé částečky prachu, místo aby je rozfoukával po domě. Snížíte také expozici dalším chemickým látkám, které se mohou v domácnosti hromadit, jako je olovo (ve starších budovách), ftaláty a fluorované chemické látky.

3. Zamyslete se nad vůněmi a vyhněte se těm syntetickým
Slovo "fragrance / perfume" na etiketě výrobku většinou* znamená směs stovek potenciálně nebezpečných složek. Přesné složení většina společností označuje za obchodní tajemství. Víme však, že ftaláty, jedna ze skupin chemických látek, které se ve vůních obvykle vyskytují, mohou narušovat hormony. Naštěstí není vůně nezbytná k tomu, aby výrobek dobře fungoval nebo byl účinný. Vybírejte proto krémy, čisticí prostředky a prací prostředky bez syntetické vůně. A kontrolujte etikety se složkami, abyste zjistili, kde všude se ještě syntetické vůně skrývají; mohou se objevit v nečekaných produktech, například v plenkách nebo pytlích na odpadky. Bezpečnější způsoby, jak osvěžit vzduch v místnosti, jsou otevřít okna, používat ventilátory a vyprázdnit zapáchající odpadkové koše, místo abyste se je snažili zakrýt nějakou interiérovou vůní**. Můžete vyzkoušet také přírodní prostředky proti zápachu, jako jsou čerstvé květiny na kuchyňské lince, citrusové slupky v odpadkovém koši nebo miska s jedlou sodou v lednici.

Pozn. redakce VitaStyle:
* Pokud se jedná o čistou, pravou přírodní vůni (např. ze 100% esenciálních olejů), tak to výrobci na etiketě označují, a taková přírodní vůně je potom v pořádku.
** V interiéru můžete použít čisté přírodní vůně, nejlépe pomocí difuzéru, do kterého kápnete pár kapek oblíbeného 100% čistého přírodního esenciálního oleje = je třeba ohlídat výrobce/dodavatele a ověřit si, že jde o testovaný 100% čistý přírodní esenciální olej = né pančovaný či syntetický. Můžete vyzkoušet například čisté esenciální oleje BEWIT zde »

4. Používání plastů si raději dvakrát rozmyslete
Jsme obklopeni plasty. Balíme do nich jídlo, v plastových obalech máme kondicionéry, šampony a další kosmetiku, v plastových obalech chráníme své mobilní telefony. Některé plasty však obsahují chemické látky narušující hormony. Jeden z běžně používaných netříštivých plastů (PC #7) může obsahovat bisfenol-A, běžně nazývaný BPA, a pružný vinyl (PVC #3) obsahuje ftaláty. Tyto chemické látky jsou známé endokrinní disruptory. Vědecké poznatky se sice liší v tom, jak velké riziko představují tyto kombinované expozice v každodenním životě, ale nejnovější výzkumy ukazují, že i expozice ve velmi nízkých dávkách může být významná. Nemůžete možná odstranit všechny plasty ze svého života, ale můžete podniknout několik jednoduchých kroků ke snížení používání plastů. Vyměňte například plastové nádoby na uchovávání potravin za skleněné nebo nerezové; pokud si plastové nádoby ponecháte, nepoužívejte je k uchovávání tučných potravin a nikdy je neohřívejte v mikrovlnné troubě. Plastové sáčky nahraďte opakovaně použitelnými sáčky na svačinu a plastovou potravinovou fólii nahraďte například látkou potaženou včelím voskem. Místo plastových panenek volte raději bavlněné dětské panenky a místo plastových kostek raději kostky z tvrdého dřeva. Zkrátka, kdykoli budete chtít koupit něco plastového, prozkoumejte, zda neexistují bezpečnější alternativy.

5. Řekněte "NE" plechovkám
Konzervované potraviny mohou sice usnadnit přípravu jídla, ale tyto konzervy jsou často opatřeny BPA, aby nekorodovaly. (Dokonce i konzervy označené jako "bez BPA" mohou obsahovat podobnou chemickou látku, u které nebylo prokázáno, že by byla bezpečnější, jak uvádí studie v časopise Environmental Health Perspectives). Chytrým preventivním opatřením je výběr čerstvých, mražených nebo sušených potravin, které nejsou baleny v plechovkách. Lepší než plechovky jsou skleněné obaly.

6. Dávejte si pozor na to, co jíte
Některé pesticidy jsou spojovány s narušením hormonální rovnováhy. Jezte biopotraviny, pokud si to můžete dovolit. Pokud je váš rozpočet na potraviny omezený, vybírejte si konvenčně pěstované potraviny, o kterých je známo, že obsahují nejmenší množství reziduí pesticidů. Snažte se jíst potraviny, které se co nejvíce blíží celku - například celé pečené kuře místo zpracovaných kuřecích nugetek. Pokud můžete, vyhýbejte se obalům potravin. Zvažte také způsob přípravy potravin. Endokrinní disruptory se mohou skrývat v nepřilnavých hrncích a pánvích, proto vařte raději v nerezových či litinových.

7. Filtrujte vodu z kohoutku
Pití kohoutkové pitné vody ze skla sníží vaše vystavení BPA a dalším chemikáliím v plechovkách a plastových lahvích. Podle projektu NRDC Drinking Water Project však voda z kohoutku může obsahovat spoustu vlastních potenciálních hormonálních disruptorů, včetně zbytků antikoncepčních pilulek. Prohánění vody z kohoutku přes vodní filtr s certifikací NSF* může při správné instalaci a údržbě snížit obsah některých chemických látek narušujících endokrinní systém.

Pozn. redakce VitaStyle:
* Filtrace kohoutové pitné vody lze v ČR řešit vícero způsoby. Stačí se podívat detailněji na internetu. Částečnou filtraci a harmonizaci vody lze zajistit i pomocí šungitu, neporézní polyminerální uhlíkové horniny, anebo pomocí binchotanové tyčinky (aktivního uhlí).

8. Přehodnoťte používání dětské kosmetiky
Děti kosmetiku v podstatě nepotřebují, přesto je na trhu nepřeberné množství dětských pleťových vod, lesků, třpytek apod. Ty mohou obsahovat řadu endokrinních disruptorů (nemluvě o chemických látkách spojených s rakovinou, astmatem a podrážděním kůže), díky nimž "krásně" voní, hladce se roztírají a jsou pro děti neodolatelné. Prostě řekněte "NE" a nechte dokonalou dětskou pokožku být. Informace o pleťových vodách, opalovacích krémech a mýdlech najdete například v databázi Skin Deep Cosmetics Database organizace Environmental Working Group. Obecně platí, že čím méně výrobků s co nejmenším množstvím složek používáte, tím lépe.

9. Uklízejte chytřeji
Mnoho z nás při "úklidu" ve skutečnosti vnáší do svých domovů škodliviny v podobě agresivních chemických přípravků. Vybírejte proto ekologické přírodní přípravky. Můžete si také snadno vyrobit vlastní čisticí prostředky z bezpečných domácích surovin, jako je ocet a jedlá soda.

10. Mluvte o tom
Řekněte společnostem, agenturám a tvůrcům politik, že potřebujeme systémy, které zajistí, aby se toxické chemické látky, jako jsou endokrinní disruptory, ftaláty a fluorované chemikálie, nedostávaly do našich potravin, vody a našich domácností.