Metoda Low Poo a No Poo aneb Jak na šetrné mytí vlasů
Už jste tyto pojmy slyšeli? Tyto dvě metody šetrného mytí vlasů patří k zajímavým kosmetickým alternativám posledních let. Metoda No Poo, jak už název napovídá, znamená mytí vlasů bez použití šampónu, jde vlastně o zkratku vycházející z anglického "No Shampoo". A technika Low Poo znamená šetrné mytí vlasů šampónem bez sulfátů, které způsobují pěnivost šampónu a mají řadu vedlejších negativních účinků, mezi kterými se nejčastěji uvádí vysušování vlasů i pokožky hlavy, tvorbu lupů a šupinaté kůže, podráždění či svědění pokožky hlavy a očí.
Low Poo a No Poo postupy mytí vlasů jsou v podstatě založené na mytí bez chemie a nebezpečné syntetiky. Což ovšem neznamená, že pokud na výrobku uvidíte No Poo nebo Low Poo, že to automaticky znamená, že jde o 100% přírodní či netoxický produkt. I zde platí: Důvěřuj, ale prověřuj. Nevěřte jen výrazným sloganům na etiketách, najděte si vždy kompletní složení a to si pečlivě prozkoumejte. Ať víte, co opravdu kupujete a co na své tělo či vlasy nanesete.
K No Poo mytí vlasů lze použít například práškové šampony – jako třeba ajurvédské bylinné prášky, které se smíchají s teplou vodou a vzniklá pasta se nanáší jako klasický šampon na mokré vlasy, poté se vlasy opláchnou. Tyto práškové šampóny často obsahují prášek Reetha ze stromu Ritha, jehož plody znáte pod názvem mýdlové ořechy. Další bylinka, která se do práškových šampónů používá, je Brahmi (česky Bakopa drobnolistá), tzv. bylinka mládí rostoucí v bažinatých a podmáčených půdách, a pocházející z jihovýchodní Asie. Její pěstování se rozšířilo již téměř do celého světa, dokonce se pěstuje i jako pokojová rostlina. Práškové šampony obsahují dále prášky Kapoor Kachli, Henna, Shikakai Bhringraji (Eclipta alba) a jiné.
K No Poo způsobu mytí vlasů seženete i speciální směsi mouky. Bylinnou mouku pro kudrnaté vlasy nebo mouku pro mastné vlasy a podobně. Tyto práškové směsi obsahují obvykle různé druhy mouky, prášků z mletých kořenů, plodů a květů bylinek.
K No Poo a Low Poo šampónům patří dále tuhé šampony, které vypadají podobně jako tuhé mýdlo na ruce či tělo. Jsou však uzpůsobené specifickým potřebám vlasů. Většinou obsahují pouze přírodní látky a deriváty přírodních látek (nicméně ověřte si to vždy v kompletním složení výrobku) a různé esenciální oleje (mátový, citronový, bazalkový, z verbeny, čajovníku, levandule a pod.), najdete v nich například mleté kořeny lopuchu, ženšenu a dalších bylinek, ale take mleté plody některých druhů ovoce.
Pokud vám nevyhovují tuhé či práškové šampóny na vlasy, tak se v rámci Low Poo péče dají sehnat i netoxické přírodní šampony v tekuté formě, akorát většinou méně pění, na což si ale brzy zvyknete. To, že mýdlo nebo šampón více pění, totiž neznamená, že lépe či šetrněji myje vlasy nebo tělo. Často je to spíše naopak, neboť jsou ve výrobku pravděpodobně použité sulfáty neboli průmyslová pěnidla – nejčastěji SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate). A těm se raději z dálky vyhněte. Podobně jako dalším chemických látkám, jako jsou parabeny, phenoxyethanol, Methylisothiazolinone (MIT, MI), PEG, syntetická vonná složka Parfum / Fragrance, která v sobě skrývá mnoho nebezpečných chemických látek včetně ftalátů.
Nakupujte vědomě. Přečtěte si vždy kompletní složení výrobku, prozkoumejte jednotlivé složky. Mnoho (i českých) e-shopů s netoxickými a přírodními produkty má své encyklopedie, ve kterých si můžete najít konkrétní složku (ingredinci) a přečíst si o ní vice.
K šetrné péči o vlasy patří i samotné sušení vlasů po jejich umytí. Doporučuje se vysušení ručníkem "mačkáním" a pak nechat vlasy volně uschnout, bez použití fénu. Což né vždy je praktické, pokud si umýváte vlasy v chladném počasí nebo krátce před odchodem z domu. Když už musíte fénovat, tak co nejkratší dobu, na střední teplotu – vyhněte se pokudmožno velmi horkému vzduchu. Fénunujte z delší vzdálenosti od vlasů, aby se vám nepřehřívaly. A nefoukejte dlouho na jednom místě.