Červená quinoa se zeleninou a červenou cibulkou

12.02.2017

Veganský, vegetariánský a bezlepkový recept na netradiční zeleninové "rizoto" či salát aneb červená quinoa se zeleninou a červenou cibulkou. Zelenina je do jídla použita čerstvá, aby si jídlo zachovalo maximum hodnotných výživných látek.

Quinoa (Merlík čilský) pochází z Jižní Ameriky, kde se používala jako jedna z nejstarších (pseudo)obilovin na mouku, k zahušťování jídel a polévek a k přípravě kaší. Stejně tak se vaří jako příloha, podobně jako rýže, jáhly, kuskus nebo třeba pohanka. Při vaření zvětší objem a trochu zprůsvitní. Má příjemnou chuť a je jemné struktury a je lehce stravitelná. Červená quinoa je bohatá na vlákninu, bílkoviny, vápník, hořčík, draslík, fosfor, vitamín B2 a další živiny. Pro Inky byla prý quinoa "denním chlebem". Quinoa neobsahuje lepek, je vhodná tedy i pro bezlepkovou dietu.

INGREDIENCE (množství zvolte dle počtu osob):

 • Červená quinoa
 • Žlutá sladká paprika
 • Salátová okurka
 • Lžíce dýňového oleje, lisovaného za studena
 • 1 až 2 velké červené cibule
 • 1 polévková lžíce panenského kokosového oleje, příp. olivového oleje
 • Sůl - nejlépe nerafinovaná mořská sůl bez přidaného jódu nebo růžová himalájská

POSTUP:

 1. Dáme vařit červenou quinou (trochu ji osolíme).
 2. Přichystáme si velkou mísu.
 3. Očistíme papriky a okurku, a nakrájíme je na malé kousky a dáme do mísy.
 4. Do mísy přidáme lžíci dýňového oleje.
 5. Než se dovaří quinoa, lehce si na kokosovém oleji osmahneme červenou cibuli.
 6. Quinou po uvaření necháme asi 3 minuty odstát, a poté ji všechnu přidáme do mísy se zeleninou. Směs opatrně promícháme a ochutnáme. Pokud máme rádi česnek, vylisujeme do směsi ještě česnek, přidáme třeba česnek medvědí a promícháme.
 7. Ozdobíme červenou cibulkou a hned podáváme, než to vychladne.

Tip: Pokud máte doma zralé avokádo, můžete si ho rozmačkat/rozmixovat, trochu osolit a vmíchat do směsi pro krémovější chuť. A pokud chcete zvýšit nutriční hodnotu jídla, můžete si do směsi zamíchat ještě raw konopná semínka.