Bezlepkové pohankové perníčky – domácí vánoční cukroví

01.12.2023

Recept na domácí bezlepkové pohankové perníčky bez másla a bez bílého cukru. Zdravější varianta klasických perníčků, vhodná jako vánoční cukroví. Těsto můžete využít i během Velikonoc na výrobu perníkových vajíček a zajíčků. Vyzkoušejte, chuťově si rozhodně nezadají s klasickými perníčky.

INGREDIENCE na cca 4 plechy:

 • 30 dkg pohankové mouky hladké
 • 15 dkg třtinového cukru rozemletého v mlýnku na prášek (případně kokosového)
 • 3 polévkové lžíce tekutého medu
 • 5 polévkových lžic panenského oleje z vlašských ořechů (nebo lískových, příp. slunečnicového oleje, kokosového oleje)
 • ½ kávové lžičky bezfosfátového kypřícího prášku do pečiva
 • 3 celá vejce (dvě do těsta a jedno na potření)
 • Perníkové koření (skořice, hřebíček, badyán apod.)

POSTUP:

 1. Na vále nebo v míse promísíme mouku s cukrem, kypřícím práškem a kořením.
 2. Uprostřed hromádky vytvoříme důlek a do něj rozklepneme dvě vajíčka, přidáme tekutý med (pokud jste jej rozehřívali, musí už být vychladlý) a přidáme olej.
 3. Zpracujeme do těsta – nejprve třeba jídelním nožem a pak rukama dopracujeme.
 4. Těsto necháme uležet v chladu do druhého dne (nesmí zmrznout, aby se nestrhalo, pak by perníčky praskaly).
 5. Vezmeme si vál, lehce posypeme pohankovou moukou a vyválíme část těsta na placku cca 0,3 mm vysokou. Vykrajujeme tvary a dáváme je na plech vyložený pečícím papírem. Pokračujeme, dokud nezpracujeme celé těsto.
 6. Třetí vajíčko rozklepneme do hrníčku a vidličkou pořádně rozšleháme – propojíme. Poté vajíčkem potíráme tvary (perníčky) na plechu, opatrně tak, aby se vajíčko nedostalo pokudmožno mimo těsto.
 7. Rozehřejeme troubu na 200 °C a poté pečeme asi 10 až 12 minut – délka záleží na výšce a velikosti tvarů i typu trouby. Po cca 8 minutách plechy otočíme, aby se dopekly rovnoměrněji. Že jsou hotové, poznáme podle toho, že začnou růžovět. Na dotyk nejsou už moc měkké.
 8. Plechy vyndáme z trouby, perníčky necháme na plechu zchladnout – na plechu ještě trošku dojdou. Po vychladnutí perníčky přeskládáme z plechů na suchá prkénka nebo vál a necháme cca do druhého dne "dýchat". Poté uložíme do uzavíratelných krabiček a skladujeme v suchu a na chladnějším místě.


Další recepty na vánoční cukroví »