Nepražené raw kakao je nabité vitamíny, minerály a antioxidanty

19.02.2024

Kakao známe asi všichni. I to, že se vyrábí z kakaových bobů, což jsou plody kakaovníku pravého (Theobroma cacao). O kakau se dočteme, že to byl oblíbený nápoj Mayů, Aztéků a dalších kultur, a že kakao patří mezi tzv. brainfood, tedy potraviny podporující mozkové funkce a zdraví mozku. Už méně známé je ale to, že nejběžnější, tepelně a chemicky zpracované kakao, není ideálním zdrojem všech těch prospěšných látek, které jsou kakau připisovány. Nejkvalitnější a nejvýživnější forma kakaového prášku nebo kakaových bobů je naopak ve formě nepražené, tepelně a chemicky nezpracované - například neprochází procesem alkalizace.

Pokud chceme mít z kakaa nejen chuťový požitek, ale i přínos ve formě mnoha výživných látek, tak používejme čisté nepražené raw kakao v bio kvalitě, které je nabité vitamíny, minerály a antioxidanty

Raw kakao obsahuje přibližně 20x více prospěšných látek, než kakao pražené. Raw kakao je přírodním zdrojem hořčíku, fosforu, železa, zinku, vápníku, selenu, dále vitamínů B6, B12, K, riboflavinu, thiaminu, niacinu, kyseliny pantothenové, ale také vlákniny.

V raw kvalitě se dají sehnat raw kakaové boby, raw kakaový prášek, raw kakaové nibsy (drcené nepražené kakaové boby zbavené slupek), raw kakaové slupky anebo přímo raw čokolády.

Nepražené raw kakaové boby a kakaové raw potraviny pomáhají dodat tělu energii, minerály a vitamíny, posilují obranyschopnost, díky flavonoidům mají antioxidační účinky, zlepšují krevní oběh a podporují dobrou náladu a zdravý životní styl. 

Raw kakao se díky svým výživovým vlastnostem řadí mezi superpotraviny.

Raw kakao se hodí více pro studenou kuchyni, tedy na raw food recepty, aby v něm zůstaly zachovány všechny termolabilní látky. Například teplé raw kakao, jako oblíbený nápoj, je tedy vhodné připravovat do max. teploty cca 42 až 45 °C. Raw kakaový prášek si můžeme přidávat do müsli, jako posyp na kaši či dezerty, přidávat ho do smoothie, k výrobě raw čokolády nebo na výrobu domácí čokoládové zmrzliny a podobně.


Raw kakao můžeme koupit například v některém z e-shopů se zdravými doplňky stravy, přírodní kosmetikou a ekodrogerií aneb nákupní tipy zde »


Další články na téma zdravá výživa »