Kustovnice čínská neboli Goji Berry – super potravina, bylina dlouhověkosti a všelék

19.09.2021

Kustovnice čínská neboli Goji Berry, s latinským názvem Lycium chinense, patří k vyhledávaným plodům díky svým výživovým hodnotám a léčivým schopnostem. Kustovnice čínská je keř dorůstající do výšky dvou až tři metrů. Plody kustovnice jsou oceňovány již po staletí. Užívají se ale všechny části této dřeviny - plody, listy i kořeny. Nejčastěji se setkáte asi s červenými plody, v našich končinách převážně sušenými.

Jméno "goji berry" pochází z čínského lidového názvosloví. V Číně se o kustovnici mluví jako o bylině dlouhověkosti a "všeléku".

Plody Goji (Kustovnice) obsahují velké množství vitamínů, například vysoký podíl vitamínu C, spektrum vitamínů řady B, vitamín E, beta-karoten (provitamín A), aminokyseliny, mastné kyseliny, aktivní polysacharidy, stopové prvky. Obsahují také beta-sistosterol.

Plody kustovnice působí také antibakteriálně.

Kustovnice čínská (Goji Berry) se řadí mezi tzv. super potraviny či superfoods, což je termín, který se začal používat pro skupinu potravin, které mají vysoký obsah zdraví prospěšných bioaktivních látek.

Abychom z těchto super potravin získali maximum z jejich mimořádných výživových hodnot, doporučuje se je konzumovat v tepelně neupravené podobě, tedy v syrovém alias raw stavu tak, aby všechny enzymy, vitamíny, minerály a důležité látky zůstaly zachovány. Při výrobě, zpracování a úpravě těchto super potravin by neměla být překročena teplota mezi 42-45 °C, což je hraniční teplota, při které se ničí většina potřebných enzymů a také hodně dalších výživných látek.

V raw food kuchyni můžete Kustovnici v podobě sušených plodů jíst přímo jako jiné sušené ovoce nebo používat například do raw sušenek, raw kaší, jako zdobení na dorty a podobně. Můžete si sušenou kustovnici namočit do studené vody (například přes noc) a po změknutí ji i s vodou rozmixovat do koktejlu (smoothie), třeba s banánem nebo jiným oblíbeným mixovaným raw nápojem. Nebo si ji přidejte třeba do jogurtu, do obilné kaše nebo svého ranního müsli. 

Dávkování dle popisu na obalu výrobku.

Sušené plody Kustovnice (Goji) v raw & bio kvalitě můžete koupit například v partnerském e-shopu VitalVibe.cz »