Havajská transformační metoda Ho´oponopono vyvolává hluboké proměny

11.07.2024

Někteří jsme se již s pojmem Ho´oponopono možná setkali, někteří ne. Toto slovo vyvolalo vlnu nadšení a rozruchu již v mnoha zemích světa. Stačí, když ho zadáme do jakéhokoli internetového vyhledávače a zjistíme, že se o něm píše opravdu na hodně místech. Já jsem se o této technice, které se také říká Havajský rituál odpuštění, dozvěděla poprvé v roce 2009 a psala o ní pro můj tehdejší web Průvodce transformací. Dnes je možná čas, abych ji připomněla i zde na webu VitaStyle.cz

Co to tedy je záhadné Ho´oponopono?

Je to jedna z dalších zajímavých a zároveň jednoduchých transformačních a léčebných technik, která si vysloužila přívlastky "převratná", "úžasná", "fascinující" či "úchvatná"... Ho´oponopono je "tajná" havajská léčitelská metoda, jejímž základem je meditační čistící modlitba či mantra odpuštění. Technika je založena na myšlence, že přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život (tedy za vše, co se v mém životě objeví) znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem. Problémy nejsou nikdy venku, ale uvnitř mě samého. Já tvořím svůj život.

Samotná metoda Ho´oponopono v sobě zahrnuje několik přístupů a variant, ale základ lze vyjádřit několika jednoduchými body:
1/ Léčení z pohledu a v duchu Ho'oponopono znamená milovat sám sebe.

2/ Chceme-li vyléčit cokoli, co vnímáme ve vnější realitě, musíme to léčit uvnitř sebe.

3/ A to uděláme tak, že uvnitř sebe či v sobě říkáme všemu (čemukoli, co vnímáme jako problém) toto:

  • Omlouvám se. (I am sorry)
  • Prosím, odpusť mi. (Please forgive me)
  • Miluji Tě. (I love you)
  • Děkuji Ti. (Thank you)

A dovolíme Božství (Zdroji), ať udělá cokoli – dovolíme to bez jakýchkoli našich očekávání. Můžeme to odříkávat v duchu, nahlas nebo si to zpívat jako mantru. Tato krátká prohlášení se uvádějí v různých zdrojích v různém pořadí. Když si pořadí poupravíme tak, jak sami vnitřně cítíme, určitě tím nic nezkazíme – srdce nám napoví. Důležité je, abychom si na sebe udělali pro tento rituál čas a prostor, vnitřně se zklidnili a slova říkali či zpívali z hloubi našeho srdce. A to tak dlouho, jak to sami vnímáme jako potřebné. Jestli to budeme několik dní opakovat 10 minut nebo hodinu, to je na každém z nás.

U nás o této metodě vyšly v češtině například knížky pod názvem "Svět bez hranic", "Na Nule - Ho'oponopono, průvodce na cestě k zázrakům", "Ho'oponopono - Uzdrav sebe a uzdravíš svět", "Ho'oponopono - Havajský rituál odpuštění", "Ho'oponopono a poklepávání" a další.

Zde nabízím malou ochutnávku aneb výňatek z knihy "Svět bez hranic" od autorů Joe Vitale a Dr. Ihaleakala Hew Len z roku 2007:

"Před dvěma roky jsem se doslechl o havajském terapeutovi, který vyléčil celé oddělení mentálně postižených vězňů, aniž by kteréhokoliv z nich viděl. Tento psycholog prostudoval jejich záznamy a pak se podíval do sebe, aby zjistil, jak vytvořil nemoc dotyčné osoby. A když se zlepšoval, zlepšoval se i stav pacienta.

Když jsem poprvé tento příběh slyšel, myslel jsem, že jde o legendu. Jak někdo dokáže vyléčit kohokoliv tím, že léčí sám sebe? Jak může i seberealizovaný mistr vyléčit šílené kriminálníky? Nedávalo to smysl. Bylo to nelogické a příběh jsem zavrhl.

O rok později jsem ho však slyšel znovu. Dozvěděl jsem se, že terapeut používá havajskou léčitelskou metodu nazvanou ho'oponopono. Nikdy jsem o ní neslyšel, ale nemohl jsem to pustit z hlavy. Pokud byl příběh pravdivý, chtěl jsem se dozvědět více.

Vždycky jsem věděl, že "stoprocentní zodpovědnost" znamená, že jsem zodpovědný za to, jak myslím a co dělám. Cokoliv nad to už nemůžu ovlivnit. Myslím si, že většina lidí takto také rozumí pojmu naprostá zodpovědnost. Jsme zodpovědni za to, co děláme, nejsme zodpovědni za to, co dělají druzí. Havajský terapeut, který léčil mentálně postižené lidi, mě naučil nový a pokročilejší náhled na stoprocentní zodpovědnost.

Jmenuje se Dr. Ihaleakala Hew Len. Náš první telefonát trval asi hodinu. Prosil jsem ho, aby mi vyprávěl celý příběh o své terapeutické práci. Hovořil o tom, že tři roky pracoval v havajské státní nemocnici na oddělení trestně stíhaných pacientů. Toto oddělení bylo nebezpečné a fluktuace psychologů zde byla velká. Personál často stonal nebo jednoduše odcházel. Když měl někdo projít po oddělení, otáčel se zády ke stěně se strachem, že na něj pacienti zaútočí. Nebylo to příjemné místo pro práci, život ani návštěvu.

Dr. Hen Len mi řekl, že své pacienty nikdy neviděl. Svolil, že bude mít kancelář a že bude pročítat záznamy pacientů. Když jimi procházel, pracoval na sobě. A když na sobě pracoval, pacienti se začali uzdravovat.

"Po několika měsících dostali dosud spoutaní pacienti svolení a mohli se začít volně pohybovat po prostoru. Některým zase byly sníženy dávky léků a ti, kteří byli původně označeni za nevyléčitelné, byli propuštěni."

Byl jsem z toho u vytržení.

"A to není všechno," pokračoval, "zaměstnanci se začali těšit do práce. Zlepšila se docházka a fluktuace zaměstnanců skončila. Nakonec jsme tam měli více personálu než jsme potřebovali, protože pacienti byli propouštěni a všichni zaměstnanci chodili do práce. Dnes je to oddělení zavřeno."

V té chvíli jsem to nevydržel a musel se zeptat: "Co jste se sebou dělal, co způsobovalo, že se tito lidé měnili?"

"Jednoduše jsem léčil tu část sebe, kterou jsem s nimi sdílel," odpověděl.

Tomu jsem nerozuměl.

Dr. Hew Len mi vysvětlil, že přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se v mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem.

Tento výrok mě ohromil a bylo mi zatěžko jej přijmout. Nést zodpovědnost za něco, co řeknu nebo udělám, je jedna věc. Nést zodpovědnost za něco, co říkají nebo dělají druzí, je něco úplně jiného. Pravda je taková: Převezmete-li plnou zodpovědnost za svůj život, pak za všechno, co vnímáte jakýmkoli ze svých smyslů, nesete za to zodpovědnost, protože je to váš život.

Stručně řečeno: Můžete vyléčit všechno, co se vám nelíbí a co prožíváte: terorismus, politiku i hospodářství své země. Lze říci, že tyto věci ve skutečnosti neexistují a jsou to pouze vaše vlastní projekce. Problém není v nich, ale ve vás.

Vím, že to je obtížné pochopit, natož to přijmout nebo podle toho opravdu žít. Vinit druhé nebo své okolí je mnohem snažší, než přijmout naprostou zodpovědnost. Během rozhovoru s Hew Lenem jsem začal chápat, že léčení z jeho pohledu a v duchu ho'oponopono znamená milovat sám sebe. Chcete-li zlepšit svůj život, musíte jej vyléčit. Chcete-li někoho uzdravit, a může jít klidně o mentálně chorého vězně, musíte nejprve vyléčit sebe.

Zeptal jsem se Dr. Lena, jak to dělal, když léčil sebe. Co přesně prováděl, když se díval na záznamy pacientů.

"Jenom jsem si neustále opakoval ´omlouvám se´ a ´miluji vás´", vysvětlil.

To je vše?

Ano, to je vše.

Zdá se, že milovat sebe samého je nejlepší způsob, jak se zlepšit a jakmile se zlepšíte, zlepšíte i svůj svět. Dovolte mi krátký příklad jak to funguje: jednou mi kdosi poslal email, který mě naštval. Dříve bych se s tím vyrovnal tak, že bych začal pracovat se svými citovými hot buttons nebo bych se snažil argumentovat s člověkem, který mi poslal ten hnusný vzkaz. Tentokrát jsem vyzkoušel metodu Dr. Lena. V duchu jsem si opakoval: "Omlouvám se" a "Miluji tě". Neříkal jsem to nikomu konkrétnímu. Jednoduše jsem vyvolával ducha lásky, který měl uvnitř mě vyléčit to, co způsobilo vnější podmínky.

Během hodiny jsem dostal email od stejného člověka. Omlouval se za svůj předešlý vzkaz. Nezapomeňte, že jsem neudělal nic pro to, aby se mi někdo omluvil. Ani jsem mu neodpověděl. Přesto tím, že jsem opakoval "Miluji tě", jsem jaksi v sobě vyléčil to, co způsobilo jeho chování.

Později jsem se zúčastnil ho'oponopono semináře doktora Lena. Chválil moji knihu The Attractor Factor. Řekl mi, že když se zlepším, vibrace mé knihy stoupnou a všichni to budou cítit, až ji budou číst. V krátkosti, jakmile se zlepším, moji čtenáři se zlepší.

"A co knihy, které už jsou venku, které se už prodaly?" zeptal jsem se.

"Žádné venku nejsou," vysvětlil a znovu mě ohromil svou mystickou moudrostí. "Jsou stále v tobě."

Jinými slovy, vně neexistuje.

Tato pokročilá technika si zasluhuje podrobné vysvětlení a k tomu by byla zapotřebí celá kniha. Postačí, když řeknu, že budete-li chtít zlepšit cokoliv ve svém životě, můžete to udělat jenom na jednom místě - v sobě.

A až to budete dělat, dělejte to s láskou."
****
Konec výňatku z knihy Svět bez hranic (Joe Vitale a Ihaleakala Hew Len, Ph.D.).


Říká se, že mnohdy právě nejjednodušší techniky dokáží vyvolat nejhlubší proměny, umí dělat tzv. zázraky. Možná právě Ho´oponopono je dalším darem pro každého člověka, aby mohl začít žít vědomě, celistvě, v radosti, míru, hojnosti a ve zdraví – ve vědomém spojení se svou světelnou božskou podstatou.


Další články na téma Alternativní cesty a přístupy »