Dornova metoda aneb rovnání páteře, odstranění bolestí zad, kloubů, kyčlí apod.

27.02.2015

Bolesti zad, bolesti hlavy, ischias, vyhřezlé ploténky… Bolesti kolen, kyčlí a loktů. Zatuhlá šíje a zablokovaný krk, že nemůžeme ani otočit hlavu pořádně do strany. Hučení a pískání v uších... Asi není moc lidí, kteří by něco z toho nezažili nebo vůbec neznali. V dnešní době plné převážně nezdravých stereotypů se ani není čemu divit. Mnohdy se k tomu přidávají další potíže - s trávením, se štítnou žlázou, únava, motání hlavy, závratě, rozostřené vidění, občasné arytmie, astma, podivné tlaky na hrudi, nejrůznější kožní problémy a podobně. Klasická medicína se snaží většinou jen potlačit tyto příznaky, v lepším případě dospěje k názoru, že potíže mohou pocházet od stresu či od páteře – většinou řeknou, že od krční nebo bederní, což v dnešní počítačové době není nic divného... A tak je Vám asi doporučeno nestresovat se a hlavně se dostatečně hýbat, pokudmožno na čerstvém vzduchu, případně je Vám navržena fyzioterapie či rehabilitace a úprava pozice, při které sedíte u počítače a podobně.

Dieter Dorn, autor Dornovy metody
Dieter Dorn, autor Dornovy metody


Možná už jste byli v této fázi, a začali jste pracovat na svém "nestresování se", možná jste změnili jídelníček, zařadili více bylinek a čerstvé stravy, ale výsledky nic moc? Zašli jste si na masáže a prováděli běžně doporučované cviky od fyzioterapeutů a spíše se cítíte ještě hůř? Přestože cvičení provádíte pod odborným dohledem a dodržujete správnou techniku?

Možná, že tyto "standardní" masáže nebo cviky jsou vhodné jen pro případ, kdy všechny kosti, obratle a klouby jsou na svém správném místě. Tedy pak jsou tyto cviky spíše pro prevenci, než léčbu? Možná… Představte si, že existuje nějaká doporučená sestava cviků pro posílení svalstva a pro podporu správného držení těla. A bez ohledu na to, že každý člověk jsme jiný, je Vám doporučena stejná sestava (obvykle na posílení břišních svalů, zádových svalů, svalů mezi lopatkami, protažení prsních svalů a cviky na krční páteř...). A přitom je možné, a díky například Dornově metodě po mnoho let vyzkoušené, že lidé mívají velice často každou nohu jinak dlouhou, posunuté obratle i klouby. Ať už jako důsledek nešetrné manipulace při narození, následkem autonehody, různých úrazů, sportů atd. Různě, každý jinak, každý individuálně, neb každý člověk je prostě individuální. Když pak začnete cvičit standardní cviky, a máte například některý z bederních obratlů vsunutý dovnitř těla, nebo kostrč vsunutou více do těla, můžete si některými standardními cviky i dosti přihoršit...A co tedy s tím? Odpovědí může být právě Dornova metoda. Možná né vždy a né stoprocentně. Ale co a kdo Vám dnes 100% zaručí 100% pozitivní výsledek?

Takže co to vlastně je ta Dornova metoda?
Dornova metoda je manuální terapie, pomocí které jsou klouby a obratle šetrně uváděny do původních správných (ideálních) poloh, a to při současné součinnosti svalů v dané oblasti, čímž se vyrovnává statika těla.

Dornova metoda se provádí volným a přirozeným pohybem ošetřovaného a jemným tlakem palců, nebo ruky terapeuta. Nedělají se žádné prudké pohyby, jako například u chiropraxe, které by mohly ošetřovanému ublížit.

Dornova metoda hledá a léčí přímo příčinu nemoci. Nejprve se zabývá základem = dolními končetinami. Tzv. "Dornovci" z praxe uvádějí, že 95 % lidí, kteří k nim přijdou, mají křivý základ, tedy nestejně dlouhé dolní končetiny. A proto se v první fázi většina pozornosti terapeuta i ošetřovaného soustředí právě na nohy.

Dornova metoda je promyšlený a logický systém rovnání lidského těla, alternativní a celostní metoda. Autorem Dornovy metody je pan Dieter Dorn, který "znovuvynalezl" způsob, jak neuvěřitelně rychle a jemně korigovat a napravit vysunuté obratle, různá vybočení páteře (skolióza, lordóza, kyfóza, spondylóza), bolavá ramena, brnění či znecitlivění rukou a nohou, rozdílnou délku končetin, posunutou kostrč, bolesti kyčli, bolesti v bederní, hrudní nebo krční páteři, bolest v kolenou, loktech, kotnících či zápěstí...

Dieter Dorn byl majitelem pily a za domem se mu pásly krávy... Byl to zemitý a pracovitý muž se zdravým, selským a logickým přístupem k životu i člověku. Žil v Německu, kde se tato metoda praktikuje již desítky let. Pan Dieter Dorn zemřel v lednu 2011. Dornova metoda se i po jeho smrti nadále rozšiřuje do celého světa.

Dornova metoda se velice často s úspěchem doplňuje baňkováním a Breussovou masáží.

Léčitelé, kteří používali manuálních technik – (masáže, "napravovači" kostí, atd.) – věděli vždy, že mnoho nemocí přímo souvisí se stavem páteře.

Mnoho z nás má už od dětství, či dokonce od narození, posunuté kosti. To se ukazuje na rozdílech mezi pravou a levou stranou, např. rozdílná délka dolních končetin, na sanicích, zuby nemají dost místa nebo rostou přes sebe atd. Tato posunutí se vytvářela celá léta, kořeny nervů, které vystupují z páteře byly přiskřípnuty, svaly kolem reagují a stáhnou se, stabilizují tento stav a to vše vede k nejrůznějším onemocněním – příčiny se pak hledají jinde a "léčí" se…

Nervy potřebují pro správné fungování pořádný kostní aparát, a tak páteř a pozice kostí v těle mají logicky obrovský význam.

Dle Dornovců začíná většina kosterních potíží posunutím – vysunutím kyčelního kloubu, což se projeví rozdílnou délkou spodních končetin. Z toho se pak vyvine vybočení pánve, jedna strana křížové kosti se posune dopředu a celkově se poruší celá stabilita páteře. Když už náhodou orthopedie zjistí rozdíl v délce dolních končetin, řeší tuto situaci zvýšením podpatku, což má dle Dornovců až fatální následky, neboť tím se tento špatný stav zafixuje. Neřeší se tím totiž příčina; která se posléze projeví jako artróza v kloubu. Celý skelet je na sobě závislý, je jako stavebnice, posune-li se jedna část, ostatní na to reagují.

Ztráta stability celé páteře vede ke zvýšení napětí svalů až do hlavy. Důsledkem tak mohou být nejenom bolesti, ale také různé nemoci, neboť nervy, které regulují lokální prokrvení, jsou přitlačeny a nemohou vykonávat svou funkci. Svaly se natáhnou a masážemi se mohou uvolnit jen částečně a krátkodobě.

Díky poruchám pánevní kosti – křížů – dochází k natažení sedacích svalů a přiskřípnutí ischiatického (sedacího) nervu. Jeho funkce se naruší a to způsobuje většinu nemocí dolní části těla. Je tedy velmi důležité starat se o to, aby naše nohy "správně seděly".

A jak najít vhodného a zkušeného terapeuta Dornovy metody?
Jednak je tu naše intuice, která nás vede. A když k tomu přidáme alespoň špetku zdravého "selského" rozumu, najdeme určitě toho správného člověka.

Jako nápovědu můžete i využít jakousi definici "doporučeného terapeuta Dornovy metody", kterou uvádějí na stránkách www.dornova-metoda.com:

Doporučený terapeut
Doporučený terapeut je, jak už z názvu vyplývá, prověřený a zkušený terapeut Dornovy metody Plus. Toto označení může získat pouze ten, kdo prošel zkušebním obdobím, kdy se prověřovaly jeho znalosti v praxi, přístup k pacientovi, poctivost, pečlivost a dodržování postupů a etiky Dornovy metody. Chceme tím také zabránit zneužívání dobrého jména Dornovy metody. Různí lidé nabízející Dornovu metodu ani netuší, co to obnáší, vydávají jakési svoje techniky za DM, prodávají permanentky na týdny dopředu, jsou hotovi za půl hodiny, nenaučí člověka potřebné cviky, zkrátka, využívají jeho nevědomosti a tahají z něj peníze...

Pro Vaši lepší informovanost uvádíme postup základního ošetření DM. Pouze ve výjimečných případech jsou potřeba více než tři ošetření!
1. Pohovor, vysvětlení postupu, vyloučení možných kontraindikací.
2. Měření a srovnání délky dolních končetin - kyčle, kolena, kotníky. Ošetřující je povinen Vás naučit samostatnému cvičení na kyčle, případně kolenní klouby.
3. Výška kyčelních lopat, vybočení a vyrotování pánve.
4. Kostrč.
5. Bederní, hrudní a krční páteř.
6. Ramenní klouby.
7. Pokud máte potíže s loktem, zápěstím, čelistí atd.
8. Terapeut je povinnen Vás naučit samostatným cvičením, týkajících se vašich specifických potíží.

Doporučení terapeuté jsou lidé zodpovědní a vzdělaní i v jiných technikách. Setkáváme se a předáváme si zkušenosti a nové poznatky. (konec citace)


Zdroj: Informace byly čerpány z www.dornova-metoda.com a knihy "Dornova metoda plus – I Ty můžeš" (autoři: MgA. Zuzana Prouzová-Lehrmann a Jozef Púry, vydalo nakladatelství Aplaus).