Chia semínka (Salvia hispanica) - oblíbená superpotravina nejen na výrobu raw chia pudinků

26.09.2022

Chia semínka jsou jedlá semena pouštní byliny Salvia hispanica (šalvěje hispánské), která pochází pravděpodobně z jižního Mexika a oblastí Peru. I když jsou chia semínka malá, patří mezi nejlepší semínka k jídlu. Oceňovali je již staří Aztékové. Jsou výborným zdrojem vlákniny, bílkovin, minerálů a vitamínů B. Mají skvělé hydrofilní vlastnosti a díky tomu jsou schopné dodávat tělu tekutiny postupně. Studie ukazují, že chia semínka zvyšují vstřebávání vitamínů a minerálů ve střevech. Podporují také růst "dobrých" střevních bakterií.

Chia semínka jsou dále bohatá na antioxidanty, jako jsou polyfenoly. Obsahují velké množství zdravých tuků, včetně omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro zdraví mozku a očí, imunitu a dokonce i pro zdraví srdce.

Chia semínka v sobě zkrátka koncentrují velké množství zdraví prospěšných látek a řadí se právem mezi superpotraviny (superfood). Jsou vynikajícím zdrojem výživy a přispívají k našemu celkovému zdraví. Jen to samozřejmě nepřehánět. Umírněnost je vhodná u jakéhokoli jídla, včetně superpotravin.

Chia semínka mají lehce oříškovou chuť a jsou oblíbená hlavně v raw food kuchyni, zejména na výrobu domácích raw chia pudinků a raw chia kaší, nebo třeba jako obohacení avokádového guacamole. Přidat si je ale můžete i do pomazánek, salátů nebo třeba jogurtu. Po namočení do tekutiny zvětší svůj objem, změknou a jsou tak lépe stravitelné.

Raw food recepty »

Tip: BIO chia semínka z ekologického zemědělství jsou ke koupi například v e-shopu BEWIT zde »

Další informace najdete například (v angličtině):
https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-chia-seeds/