Zámek Kratochvíle - renesanční perla na jihu Čech

23.07.2023
Pojedete-li někdy přes jižní Čechy, naplánujte si zastávku kousek od Netolic a zajděte na prohlídku malebného zámku Kratochvíle, který je považován za renesanční perlu italského stavitelství. Tento letohrádek, někdy též nazývaný jako lovecký zámek, vás přenese do časů posledních Rožmberků.

Zámek Kratochvíle se nachází v malebné jihočeské krajině mezi lesy, pastvinami a rybníky. Mezi lety 1583–1590 ho nechal vystavět Vilém z Rožmberka. Tuto ojedinělou stavbu pro něj vyprojektoval stavitel Baltazar Maggi z Arogna. Letohrádek tak získal podobu vily typu italského casina, obklopené vodním příkopem a uzavřené obdélnou zahradou se vstupním traktem a obvodovou zdí členěnou izolovanými domky. Dýchá z něj atmosféra slunné Itálie a vzduch je provoněný bylinkami z okolní zahrady.

Interiéry zámku prezentují období zdejšího působení posledních Rožmberků – Viléma a Petra Voka. Nejkrásnějším sálem je tzv. Zlatý sál s unikátními štuky a malířskou výzdobou.

Za vidění stojí také zámecká kaple Narození Panny Marie, která byla zrekonstruována v roce 1997 a znovu vysvěcena, a samozřejmě renesanční zahrada s vodním příkopem.

Zdroj fotek: Redakce VitaStyle.cz
Zdroj fotek: Redakce VitaStyle.cz

Více informací najdete na oficiálním webu zámku https://www.zamek-kratochvile.cz/.