Zámek Dobříš - historické interiéry, hotel a unikátní francouzský park

02.07.2023

Zámek Dobříš je od roku 1998 opět v soukromém vlastnictví a prošel rozsáhlými rekonstrukcemi. Současným majitelem je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld. Návštěvníkům je přístupný krásný francouzský park o ploše 2 hektarů, oranžerie a v druhé půli roku 2023 je plánováno otevření historické expozice Colloredo-Mannsfeld, která se bude nacházet v patře pravé části jižního křídla zámku. Budou se v ní střídat dobově vybavené pokoje tak, jak pravděpodobně vypadaly v 17. až 18. století, s moderně pojatými expozicemi, ve kterých budou velkoplošné dotykové displeje a plošná projekce.

Zámek se stal rodovým majetkem roku 1630, po zakoupení nejvyšším královským lovčím Bruno Mansfeldem od císaře Ferdinanda II. Renesanční zámek byl na konci 17. století přebudován na barokní sídlo s rozsáhlou zahradou. V roce 1720 na dobříšském zámku vypukl požár, který ho téměř zničil. Přestavbu uskutečnil Jindřich Pavel Mansfeld roku 1745 – 1765, kdy vznikla současná podoba zámku.

Kromě vnitřního francouzského parku patří k zámku Dobříš také anglický park, který má rozlohu necelých 30 hektarů, a který se rozkládá na východním a západním břehu Huťského rybníka a je protínán Chotobušským potokem. Do anglického parku se vchází vchodem, ke kterému vede lipová alej souběžně se západní stěnou ohraničující francouzskou zahradu.

V severním křídle zámecké budovy se nachází Hotel**** zámek Dobříš, otevřený roku 2006. Prostory dnešního hotelu byly původně součástí zámecké konírny.

Zdroj fotografií - redakce VitaStyle.cz
Zdroj fotografií - redakce VitaStyle.cz

Zdroj a více informací najdete na oficiálním webu https://www.zamekdobris.cz/.