Státní zámek Žleby – pohádkově romantické sídlo rodu Auerspergů

31.08.2023

Zámek Žleby patří právem mezi hojně navštěvované památky v České republice. Vždyť je to opravdu krásné romantické sídlo starého tyrolského rodu Auerspergů, jimž se zámek dostal do rukou v roce 1754, a v jejich majetku zůstal až do 20. století. V současné době je zámek státní a spravuje ho Národní památkový ústav.

Žleby jsou oblíbené i mezi filmaři a dokumentaristy. Natáčely se zde například pohádky jako Nejkrásnější hádanka, Královský slib, Kouzla králů, Tři bratři, O Šípkové Růžence, O vánoční hvězdě nebo třeba historická komedie Slasti Otce vlasti. A mnoho dalšího.

V zámku Žleby se dodnes nacházejí rozsáhlé sbírky zbraní, luxusního nábytku a originálních předmětů denní potřeby. Návštěvníci mohou v rámci prohlídek nahlédnout do každodenního života šlechty v 19. století.

Zámecký park ve Žlebech, o rozloze cca 24 hektarů, vznikl v rámci romantické přestavby zámku ve druhé polovině 19. století podle představ svého tvůrce, knížete Vincence Karla Auersperga. Patří k zajímavým historickým zámeckým parkům anglického typu.

Zámek Žleby se nachází v okrese Kutná Hora ve Středočeském kraji, nedaleko města Čáslav. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, v rámci kterých si můžete prohlédnout reprezentační sály a salóny, soukromé salóny, ložnice a pracovny knížecí rodiny Auerspergů, zámeckou zbrojnici s ojedinělou sbírkou zbraní a zbroje nebo třeba zámeckou kuchyni.

V rámci prohlídek se můžete podívat i na velkou věž, vyhlídkový ochoz, věžní pokoje pro hosty, středověké hradní sklepení a ochozovou chodba. Tento okruh překonává více než 350 schodů.

A výběrový okruh nabízí prohlídku zámeckého divadla, zákulisí, šaten a příslušenství, sbírku historických divadelních a karuselových kostýmů.

Zdroj fotek: Redakce VitaStyle.cz

Více informací najdete na oficiálním webu zámku https://www.zamek-zleby.cz/.