Státní zámek Hořovice - šlechtické sídlo s bohatou historií

09.07.2023

Zámek Hořovice se nachází přímo ve městě Hořovice, a je nazýván novým, protože v Hořovicích se nacházejí zámky dva. Starý zámek leží přibližně 200 m od nového, na skalním ostrohu nad Červeným potokem a původně býval panským dvorcem.

První písemná zmínka o zámku je z roku 1233, kdy panství vlastnili páni ze Žirotína. Žirotínové jsou dále zmiňováni jako zakladatelé města Hořovice v první polovině 14. století, kdy Plichta ze Žirotína a jeho syn Ješek založili město Hořovice právem berounským a přidali k němu 60 lánů dědin.

Město Hořovice bylo však brzy po svém založení rozděleno mezi Žirotíny a toto rozdělení je původem mnoha historických nejasností týkajících se majitelů panství.

Následující staletí byla historie zámku velmi bohatá a podobně jako mnoho dalších zámků u nás byl také areál hořovického zámku 30. června 1945 zestátněn. Následující roky se na zámku střídalo mnoho organizací, až do roku 1974, kdy byl zámek pro veřejnost pro havarijní technický stav uzavřen. Expozice se nově otevřela až v roce 1985, a od té doby prošel zámek mnoha úpravami a expozice byly rozšířeny o další části a salóny.

V roce 2002 byl areál státního zámku Hořovice vyhlášen Národní kulturní památkou. Zámek spravuje Národní památkový ústav.

V současné době zámek nabízí dva prohlídkové okruhy.

Zdroj fotek: Redakce VitaStyle.cz.

Více informací na oficiálním webu zámku https://www.zamek-horovice.cz.