Rokokový zámek Nové Hrady u Litomyšle

27.06.2023

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách, v Pardubickém kraji, je v současné době v soukromých rukách a nabízí návštěvníkům kromě prohlídky interiérů zámku také možnost procházet se rozlehlými zahradami a anglickým parkem s křížovou cestou. Zámek se nachází přímo v obci Nové Hrady, kterou protéká Hradecký potok.

Pokochat se můžete nejen rozmanitými druhy zahrad, zeleninovými a květinovými záhonky, ale také pohledem na jelení stádo. A protože k zámkům vždy neodmyslitelně patřili koně, tak se i zde několik let zabývají chovem koní Kinských.

V rámci areálu si můžete zajít také do unikátního Muzea mopedů a motokol v budově bývalé barokní sýpky, anebo do Galerie klobouků. Nechybí tu ani kavárna a zámecká restaurace.

Majitelé, manželé Kučerovi, pracují se svým týmem neúnavně již přes dvacet let na obnově zámku i celého okolního areálu. A že to není malá plocha. Je obdivuhodné, kolik toho vlastními silami a ze soukromých peněz, bez využití dotací či státní podpory, zvládli za tu dobu opravit a zpřístupnit návštěvníkům.

A dle naší návštěvy v červnu 2023 je patrno, že úpravy stále probíhají a areál se nadále rozrůstá a zvelebuje.

Fotografie: redakce VitaStyle.cz

Návštěva tohoto krásného rokokového zámku se zahradami stojí určitě za to.

Více informací na oficiálním webu zámku https://www.nove-hrady.cz/.