Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou - moravské Versailles

03.07.2024

Architektonických skvostů máme v České republice celou řadu. Stále je co objevovat. Například barokní státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří mezi nejnavštěvovanější památky Vysočiny a ne náhodou se mu přezdívá moravské Versailles. Však se jeďte někdy sami podívat.

Koncem 16. století byla přestavěna původní středověká tvrz na renesanční zámek. Do současné barokní podoby byl zámek přebudován za rodu Questenberků v letech 1700 až 1737. Projekt přestavby tehdy vypracoval architekt Jakob Prandtauer, který patřil mezi nejvýznamnější rakouské barokní stavitele.

V té době vznikla i zámecká zahrada francouzského typu. Park je rozdělen říčkou Rokytná, na jejímž vzdálenějším břehu se nachází park v anglickém stylu.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou má také bohatou hudební minulost. Jaroměřice byly centrem kulturního života zejména v době Questenberků, kdy zde Jan Adam Questenberk (1678 - 1752) organizoval řadu kulturních akcí. V zámku tehdy byla velká knihovna, galerie, divadlo i vlastní kapela. Kapelníkem zámecké kapely byl například i známý český hudební skladatel František Václav Míča.

V těsné blízkosti barokního zámku Jaroměřice nad Rokytnou můžete navštívit také krásný farní kostel sv. Markéty, který byl postaven společně se zámkem taktéž v duchu vrcholného baroka.

Státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou společně s chrámem sv. Markéty tvoří dominantu a symbol města. Zámek je v současné době ve vlastnictví státu, je chráněn jako národní kulturní památka a je přístupný veřejnosti. Vybrat si můžete z vícero prohlídkových okruhů.

Zdroj fotek: Redakce VitaStyle.cz

Více informací najdete na oficiálním webu zámku https://www.zamek-jaromerice.cz/.

Další články na téma Cestujeme po Česku »