Aspartam klasifikován jako pravděpodobně karcinogenní aneb vyhýbejte se umělým sladidlům
Před pár dny vyšla důležitá zpráva o Aspartamu - jednom z nejznámějších a nejoblíbenějších umělých sladidel. Někdo se umělým sladidlům přísně vyhýbá, ať už podvědomě nebo na základě mnoha článků, ale kolik lidí si stále dopřává například "dietní" Coca Colu Zero Sugar či Pepsi Zero Sugar, které díky aspartamu prý neobsahují žádné kalorie a nemají vliv na přibývání na váze? Co když je to jinak?
Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (International Agency for Research on Cancer - IARC), Světová zdravotnická organizace (WHO) a Společný výbor expertů Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO - the Food and Agriculture Organization) a pro potravinářská aditiva (JECFA - Joint Expert Committee on Food Additives) zveřejnily 14. 7. 2023 hodnocení zdravotních dopadů necukerného sladidla aspartamu. S odvoláním na "omezené důkazy" o karcinogenitě u lidí klasifikovala IARC (Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny) aspartam jako pravděpodobně karcinogenní pro člověka.
Aspartam je umělé (chemické) sladidlo, které se hojně používá přibližně od roku 1980 v různých potravinách a nápojích, včetně dietních nápojů (Coca Cola Zero, Pepsi Zero a mnoha dalších..), žvýkaček, želatiny, zmrzliny, mléčných výrobků, snídaňových cereálií, zubních past a léků, vitamínů...
Desetiletí vědeckých poznatků spojují aspartam s mnoha dalšími zdravotními problémy včetně kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice, záchvatů, poruch nálady a bolestí hlavy - a dokonce i s přibýváním na váze, zvýšenou chutí k jídlu a obezitou.
V květnu 2023 WHO doporučila lidem, aby se kvůli kontrole hmotnosti vyhýbali necukerným sladidlům (NSS / non-sugar sweeteners), včetně aspartamu. Doporučení vychází ze závěrů systematického přehledu dostupných důkazů, které naznačují, že používání NSS nepřináší žádný dlouhodobý přínos při snižování tělesného tuku u dospělých nebo dětí. Výsledky přehledu rovněž naznačují, že dlouhodobé užívání NSS může mít potenciální nežádoucí účinky, jako je zvýšené riziko diabetu 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění a úmrtnosti u dospělých.
Hodnocení vlivu aspartamu provedená agenturami IARC a JECFA vycházela z vědeckých údajů shromážděných z různých zdrojů, včetně recenzovaných článků, vládních zpráv a studií provedených pro regulační účely. Studie byly přezkoumány nezávislými odborníky a oba výbory přijaly opatření k zajištění nezávislosti a spolehlivosti svých hodnocení.
Výbory IARC a WHO budou i nadále sledovat nové důkazy a podporovat nezávislé výzkumné skupiny, aby vypracovaly další studie o možné souvislosti mezi konzumací aspartamu a zdravotními účinky na spotřebitele.
Závěrem aneb Můžeme vůbec dostat něco jen tak, za nic, bez následků?
V naší stravě není nic, co bychom mohli konzumovat jen tak, bez "následků". Pokud si budeme myslet, že konzumací jakýchkoli umělých "necukerných" sladidel vyřešíme naši touhu po sladkém a zajistíme si optimální tělesnou váhu, tak se vystavujeme přinejmenším velkému omylu, ale hlavně zdravotním rizikům. Vraťme se raději k tomu pravému, přírodnímu, přirozenému. Proč sahat po napodobeninách, když můžeme mít "originál". K doslazování můžeme používat přírodní sladidla jako třeba kokosový cukr, kokosový sirup, raw kokosový nektar, březový cukr (Xylitol), stévie, surový třtinový cukr nebo třtinová melasa, včelí med, agáve sirup, rýžový sirup, javorový sirup (sladidlo z mízy javorů), datlový sirup nebo raw jakonový prášek (Yacon - sladidlo z kořene). I zde ale platí "všeho s mírou".
Některé z výše uvedených přírodních sladidel, v raw a bio kvalitě, můžete koupit například v tomto e-shopu »
Zdroje:
WHO - 14. 7. 2023 - Zveřejnění výsledků hodnocení nebezpečnosti a rizik aspartamu:
https://www.who.int/news/item/14-07-2023-aspartame-hazard-and-risk-assessment-results-released
WHO - 6.-13. 6. 2023 - Shrnutí výsledků hodnocení aspartamu na 134. zasedání Monografického programu Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) a 96. zasedání Společného výboru odborníků FAO/WHO pro potravinářské přídatné látky (JECFA):
https://www.who.int/publications/m/item/summary-of-findings-of-the-evaluation-of-aspartame-at-the-international-agency-for-research-on-cancer-(iarc)-monographs-programme-s-134th-meeting--and-the-joint-fao-who-expert-committee-on-food-additives-(jecfa)-96th-meeting
WHO - 15. 5. 2023 - WHO v nově vydaných pokynech nedoporučuje používat necukerná sladidla pro kontrolu hmotnosti:
https://www.who.int/news/item/15-05-2023-who-advises-not-to-use-non-sugar-sweeteners-for-weight-control-in-newly-released-guideline
Další zdroje např.:
https://usrtk.org/sweeteners/aspartame_health_risks/
https://www.fsai.ie/news-and-alerts/latest-news/aspartame-jefca-and-iarc-assessments