Ftaláty v běžné kosmetice, syntetických vůních, drogerii i plastech jsou endokrinní disruptory a škodí ve velkém našemu zdraví i přírodě

01.11.2023

O škodlivosti ftalátů už pochybuje v současné době asi málokdo. Článků a vědeckých studií na toto téma bylo sepsáno již mnoho. Ftaláty jsou estery kyseliny ftalové a používají se především jako změkčovadla, tj. látky přidávané do plastů pro úpravu a zlepšení jejich materiálových vlastností. Ale nejen tam, jak se dozvíte v tomto článku později. Setkáváme se s nimi denně, ale můžeme to z velké části ovlivnit...

Ftaláty jsou endokrinní disruptory a mohou narušit několik hormonálních systémů v lidském těle, včetně estrogenového, progesteronového a androgenního systému. Ftaláty narušují hormonální systém tím, že zvyšují produkci některých hormonů, snižují produkci jiných a narušují hormonální signalizaci, což může způsobit zdravotní problémy. Ftaláty jsou často spojovány s rakovinou prsu a obecně se zvýšeným rizikem rakoviny, s poruchami funkcí štítné žlázy, snížením plodnosti, výrazným úbytkem mužských spermií, poškozením plodu a s vývojovými poruchami (např. genitální vady u chlapců), změnami funkce ženských i mužských pohlavních orgánů, předčasnou pubertou, zvýšeným rizikem vzniku astmatu a alergií (kožní a plicní hypersenzitivitou), s migrénami, problémy s učením, pozorností a chováním u dětí, cukrovkou, obezitou, neurologickými a kardiovaskulárními problémy, autoimunitními onemocněními, revmatoidní artritidou, onemocněními ledvin, jater, trávicími obtížemi a dalšími negativními účinky na zdraví lidí. Negativní dopady mají i na další generace v důsledku změn na zárodečných buňkách. Silně toxické jsou i pro vodní organismy.

Nejčastěji se slovo ftaláty objevuje v souvislosti s plastovými výrobky, podlahovými krytinami z PVC, plastovými ubrusy, plastovým nádobím, plastovým prostíráním či plastovými sprchovými závěsy, ale ty nejsou zdaleka jediným zdrojem těchto nebezpečných látek. Obrovským, a často velmi podceňovaným, zdrojem ftalátů jsou totiž i běžné (nepřírodní) kosmetické výrobky, drogerie, prací prostředky, aviváže, syntetické parfémy, syntetické vůně obecně. Ftaláty totiž fungují jako rozpouštědla a stabilizátory (fixátory) v syntetických parfémech a dalších vonných přípravcích. Nejčastěji jsou zmiňovány například diethylftalát (DEP - Diethyl phthalate), dibutyftalát (DBP - Dibutyl phthalate), dimethylftalát (DMP - Dimethyl phthalate) a další. Vzhledem k tomu, že ftaláty jsou polotěkavé, lze je nalézt ve vzduchu a prachu v interiéru. Lidé jsou vystaveni ftalátům vdechováním, požitím a absorpcí pokožkou. Doma, v kancelářích, v obchodních centrech, v hotelích, autech...

Není divu, že více a více lidí je velmi citlivých na chemikálie obecně. A že se častěji mluví o tzv. MCS syndromu (Multiple Chemical Sensitivity) - tedy o syndromu mnohočetné chemické přecitlivělosti. Tito lidé mají ale tak trošku výhodu v tom, že na přítomnost zdraví škodlivých chemikálií reagují okamžitě nebo ve velmi krátké době i při malém množství. A díky tomu mohou rychleji reagovat, opustit ono místo, vyhnout se danému produktu apod. Naproti tomu lidé, jejichž tělo na přítomnost takových látek nereaguje takto rychle, nechávají převážně nevědomky takové látky působit na svá těla dlouhou dobu, a důsledkem pak mohou být zdravotní komplikace, jež se projeví až za delší období.

Pokud se chceme co nejvíce vyhnout ftalátům, projděme si doma všechny naše voňavky, parfémy, vody po holení, šampóny, kondicionéry, sprchové gely, krémy, laky a gely či oleje na vlasy, barvy na vlasy, laky na nehty - zkrátka kosmetické výrobky, které doma používáme, a samozřejmě také čistící a prací prostředky, dámské hygienické potřeby, toaletní papíry, vlhčené ubrousky, papírové kapesníky, aviváže, WC gely, interiérové vůně, vonné svíčky, osvěžovače vzduchu, vůně v autech apod. Všude, kde objevíme ve složení výrobků tajemné slovo "parfum či fragrance / též flavor či aroma", a není u něj odkaz, že jde o 100% přírodní složku (obvykle přírodní esenciální olej) nebo poznámka, že produkt je bez syntetické parfemace, tak si zvažme, zda chceme nadále chemikálie a ftaláty z daného výrobku nechávat poškozovat naše zdraví, zdraví naší rodiny, zvířat i přírody.

Nezapomínejme na to, že všechno se dostává i do vzduchu, vody a šíří se neustále dále. Snížit působení ftálátů a dalších chemikálií můžeme tedy my sami zkrátka tím, že budeme důsledně kontrolovat složení všeho, co kupujeme, a přejdeme na používání přírodních eko produktů a non-toxic kosmetiky a drogerie. A samozřejmě je důležité zminimalizovat plasty v domácnosti, pečlivě vybírat nábytek a vybavení domácnosti, často větrat (zejména, máme-li nové koberce či nábytek), a být obezřetní v rámci kutilských činností na práci s lepidly, nátěry, barvami a laky. I ty lze sehnat v netoxickém přírodním provedení.

Pozn.: Tipy na některé eko e-shopy najdete zde »

Například společnost Breast Cancer Prevention Partners ze San Franciska, která je současně tvůrcem Kampaně za bezpečnou kosmetiku (Campaign for Safe Cosmetics), uvádí ve svých tipech pro prevenci vzniku rakoviny hned na druhém místě toto: "Vyhněte se produktům, které ve složení uvádějí "vůně / fragrance / parfum" nebo "aroma / příchutě / flavors". Tyto produkty mohou obsahovat koktejl desítek potenciálně škodlivých chemikálií.". A co řadí na první místo v tipech pro prevenci? Abychom detailně četli složení výrobků, které používáme nebo konzumujeme.

NRDC (the Natural Resources Defense Council) se sídlem v New Yorku upozorňuje například na tzv. osvěžovače vzduchu (air fresheners). Už v roce 2007 NRDC testovalo 14 oblíbených osvěžovačů vzduchu na přítomnost ftalátů. Žádný neuváděl ftaláty jako přísadu (nebyly uvedeny ve složení), ale 12 z nich je obsahovalo. NRDC spojuje sílu více než 3 milionů členů a online aktivistů s odbornými znalostmi přibližně 700 vědců, právníků a dalších ekologických specialistů, aby čelila klimatické krizi, chránila divokou přírodu a divoká místa na planetě a zajistila práva všech lidí na čistý vzduch, čistou vodu a zdravé komunity.

Nekupujme výrobky jenom dle "značky" nebo reklamy. Vždy si přečtěme složení jednotlivých výrobků, a pokud si nejsme jisti, ptejme se. Ani věhlasná jména a značky, která známe z reklam, billboardů, televize nám nezaručí, že výrobek neobsahuje nějakou škodlivou chemikálii, včetně ftalátů. Dokud nebudou zákony přísnější a nepřestanou akceptovat například složku "fragrance / parfum" jakožto obchodní tajemství, bez nutnosti uvést veškeré obsažené látky, tak bychom měli být opravdu obezřetní. 

Například v roce 2002 se konal speciální průzkum, známý pod názvem Pretty Nasty. Women's Environmental Network, Švédská společnost pro ochranu přírody (Swedish Society for Nature Conservation) a Zdravotní péče bez újmy (Health Care Without Harm) si objednaly certifikovanou švédskou analytickou laboratoř, aby otestovala 34 značkových kosmetických produktů na ftaláty. Laboratoř našla ftaláty u téměř 80 % výrobků. Více než polovina testované kosmetiky obsahovala dokonce více než jeden druh ftalátů. Mezi hlavní značky patřily produkty Boots, Christian Dior, L'Oreal, Procter & Gamble, Lever Fabergé a Wella. Žádný z produktů neuváděl ftaláty jako složku na etiketě.

Americká skupina Breast Cancer Action uvádí na svém webu, že u všech amerických kosmetických přípravků a produktů osobní péče se požaduje, aby jejich složky byly uvedeny v pořadí podle jejich relativního množství, přičemž nejčastěji používaná složka je uvedena jako první. Jakékoli přísady použité ve vůních nebo směsích jsou však považovány za obchodní tajemství a jsou osvobozeny od těchto požadavků. Ftaláty jsou častou součástí vůní, které často obsahují desítky chemikálií. Celá směs se jednoduše objeví jako "vůně/fragrance/parfum" na seznamu přísad. Produkt tedy může obsahovat ftaláty, které nejsou uvedeny na jeho etiketě.

Pokud přestaneme doma a při naší osobní péči používat produkty se syntetickými vůněmi, případně umělými konzervanty, tak v poměrně krátké době zmizne tzv. čichová únava, naše čichové buňky se obnoví, a my začneme opět přirozeně rozpoznávat nebezpečné vůně a chemikálie sami po čichu. Podobně, jako když při nějaké dietě či půstu se nám obnoví chuťové buňky a začneme chutě vnímat opět v plné a intenzivní podobě. Stejně tak funguje i náš čich. Určitě jsme se každý minimálně jednou setkal s tím, že jsme byli třeba v nějakém sále nebo místnosti s větším počtem lidí, a když jsme byli uvnitř, cítili jsme ten vzduch taknějak normálně. Když jsme ale šli ven na čerstvý vzduch a pak se vrátili, tak jsme najednou ucítili ten vzduch uvnitř jinak. Pokud například mnoho let pereme v pracích prostředcích se syntetickými vůněmi a používáme umělé vůně jakožto osobní parfém, tak naše čichové buňky natolik otupí, že ty vůně už ani sami necítíme. Přitom okolí je vnímá. Často to paradoxně vede k tomu, že používáme větší a větší množství těchto uměle voňavých produktů s nebezpečnými chemikáliemi, abychom měli pocit, že "něco" cítíme. Je to takový nebezpečný kruh. Ale vystoupit z něj je poměrně snadné. Stačí udělat domácí průzkum, přečíst si složení, a vyměnit umělé za pravé, přírodní, nejlépe úplně netoxické = v duchu non toxic principů

Zasloužíme si přeci to dobré, zdravé, pravé (opravdové). Proč zbytečně utrácet peníze za pouhé umělé napodobeniny, které navíc škodí našemu zdraví i přírodě a zvířatům? Možná jsme se opravdu příliš odvrátili od přírody, a je nejvyšší čas se k ní vracet a začít jí opět důvěřovat.

Tipy na některé eko e-shopy najdete zde »
Čemu se vyhnout ve složení kosmetiky a drogerie najdete například v přehledu škodlivých či nevhodných látek v tomto článku »

Zdroje a další články k tématu ftalátů a endokrinním disruptorům:
Breast Cancer Prevention Partners (Formerly Breast Cancer Fund): https://www.bcpp.org/resource/phthalates/

Campaign for Safe Cosmetics: https://www.safecosmetics.org/chemicals/phthalates/

Breast Cancer Action: https://www.bcaction.org/the-root-causes-of-breast-cancer/safe-cosmetics/phthalate-free-cosmetics/ 

11. 10. 2023 - Ekonews.cz: https://www.ekonews.cz/ftalaty-jsou-vsude-prestoze-i-kvuli-nim-muzum-ubyvaji-spermie-jejich-regulace-se-vlece/

Toxic-Free FUTURE: https://toxicfreefuture.org/toxic-chemicals/phthalates/

28. 9. 2023 - Curology: https://curology.com/blog/everything-you-need-to-know-about-phthalates/

15. 8. 2023 - Science Direct: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S001393512301023X

Červenec 2023 - Environmental Working Group: https://www.ewg.org/news-insights/news/2023/07/what-are-phthalates

4. 1. 2023 - Breastcancer.org: https://www.breastcancer.org/risk/risk-factors/exposure-to-chemicals-in-cosmetics

https://www.wen.org.uk/2021/03/15/why-babies-and-pregnant-women-should-avoid-synthetic-chemicals/

NOT SO PRETTY dokument USA z roku 2022 (4 díly)- zákulisí kosmetického průmyslu, tématu ftalátů se věnuje hlavně třetí díl: https://www.vitastyle.cz/l/not-so-pretty-odvracena-tvar-krasy-dil-3/

24. 10. 2022: https://www.celspac.cz/aktuality-a-clanky/ftalaty-najdeme-v-kosmetice-i-v-plastovych-vyrobcich-jak-mohou-byt-pro-nase-zdravi-nebezpecne

11. 7. 2022 - https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/article-abstract/2794076

19. 5. 2022: https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetic-ingredients/phthalates-cosmetics

20. 4. 2022 - NRDC (the Natural Resources Defense Council): https://www.nrdc.org/stories/fighting-phthalates

https://echa.europa.eu/substance-information/-/substanceinfo/100.001.416

6. 4. 2022 - Environmental Defense Fund - jedna z předních světových ekologických organizací.
https://www.edf.org/blog/2022/04/06/safer-beauty-products-arent-reaching-everyone-we-need-clean-beauty-justice 

23. 3. 2021 - Frontiers Pharmacology: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2021.626107/full

23. 11. 2021 - Observatoire de la prévention de l'Institut de Cardiologie de Montréal: https://observatoireprevention.org/en/2021/11/23/phthalates-a-component-of-certain-plastics-and-cosmetic-products-harmful-to-human-health/

29. 10. 2021: https://www.dobrepodlahy.cz/ftalaty-jak-nedychat-nejist-ani-nesahat-na-skodliviny-u-vas-doma/

3. 4. 2020 - National Library of Medicine: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7145968/

Listopad 2007 - kniha "Not Just a Pretty Face: The Ugly Side of the Beauty Industry" od Stacy Malkan

Environ Health Perspect - prosinec 2005: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1314959/

Arnika - 21. 11. 2002: https://arnika.org/o-nas/tiskove-zpravy/kosmetika-obsahuje-toxicke-ftalaty

2002 - Pretty Nasty: Phthalates in European Cosmetic Products: https://noharm-uscanada.org/documents/pretty-nasty-phthalates-european-cosmetic-products

Women's Environmental Network: https://www.wen.org.uk/our-work/toxic-free-living/

Paní Shanna Swan, PhD (environmentální a reprodukční epidemioložka a profesorka na Mount Sinai School of Medicine v USA) vydala společně s paní Stacey Colino (oceněnou spisovatelkou specializující se na zdraví, psychologii, vědu a výživu) v roce 2021 knihu s názvem "Count Down" (česky Odpočítávání), s podtitulem "Jak náš moderní svět ohrožuje počet spermií, mění reprodukční vývoj mužů a žen a ohrožuje budoucnost lidstva?".

RECETOX - ústav Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity založený v roce 1983, zabývající se výzkumem a vzděláváním v oblasti environmentálních a zdravotních rizik souvisejících s chemickými látkami kolem nás. https://www.recetox.muni.cz/

Projekt HBM4EU koordinovaný německou agenturou pro životní prostředí (German Environment Agency) https://www.hbm4eu.eu/

Endokrinologická společnost (Endocrine Society) založená v roce 1916 je nejstarší, největší a nejaktivnější světová společnost v oblasti výzkumu hormonů a klinické endokrinologické praxe. Členskou základnu společnosti tvoří přes 18 000 vědců, lékařů, pedagogů, zdravotních sester a studentů z více než stovky zemí. https://www.endocrine.org/

V roce 1998 byla založena Mezinárodní síť pro eliminaci perzistentních organických látek (International Pollutants Elimination Network – IPEN), která v současnosti sdružuje přes 600 zainteresovaných organizací z více než 120 zemí světa, zejména z rozvojových a rozvíjejících se zemí.
https://ipen.org/

Video-rozhovory na téma non-toxic najdete též v sekci INSPIRACE »

Knihy k tématu - v češtině:

  • DOBA JEDOVÁ 3 - KOSMETIKA - temné stránky kosmetického průmyslu - Stacy Malkanová, spolutvůrkyně kampaně za bezpečnou kosmetiku (Triton)
  • SVĚT NON TOXIC - Méně je více - Pavlína Pavlištová, Katarína Hrivňáková (Cpress)
  • TAJEMSTVÍ KOSMETIKY - Vít Syrový
  • 5 domácích prostředků nahradí celou drogerii - Smarticular
  • JAK NA DOMÁCNOST BEZ CHEMIE A JEDŮ: 150 snadných a levných receptů - Becky Rapinchuk
  • KRÁSA Z PŘÍRODY (přírodní kosmetika) - J. Gogginová, A. Rightonová
  • PŘÍRODNÍ KOSMETIKA - JAK NA TO - Shannon Bucková
  • PŘÍRODNÍ KOSMETIKA V PRAXI - Eva Evanová (FONTÁNA)
  • ZELENÁ KOSMETIKA - Michaela Suchá