Bezlepkové zázvorky - oblíbené vánoční cukroví bez lepku a bez laktózy

13.12.2023

Vánoční staročeské zázvorky či zázvorové sušenky patří k tradičnímu cukroví, které se peče obvykle mezi prvními, podobně jako perníčky. Nejlépe asi 2 až 4 týdny dopředu. Potřebují čas na uležení. Toto je recept na zázvorky bez lepku, bez laktózy a bez bílého rafinovaného cukru. Vyzkoušejte.

INGREDIENCE (na 2 plechy):

  • 1 celé vejce
  • 1 žloutek
  • 140 g třtinového cukru rozemletého na moučku
  • 70 g pohankové mouky
  • 70 g rýžové mouky
  • 2 kávové lžičky sušeného mletého zázvoru
  • 1 kávová lžička strouhaného čerstvého zázvoru
  • špetka jedlé sody (cca na špičku nože)


POSTUP:

  1. V míse pořádně smícháme (utřeme) žloutek s celým vejcem a cukrem (např. ruční metličkou).
  2. Nastrouháme trošku zázvoru, odměříme kávovou lžičku, a pokud je zázvor hodně vlhký, trošku z něj šťávu vymačkáme. Poté strouhaný zázvor vmícháme do směsi vajíčka s cukrem.
  3. V druhé míse smícháme odměřené mouky, sušený mletý zázvor a špetku jedlé sody, a poté tuto směs přidáváme po troškách do mísy s utřenými vajíčky s cukrem, Vše prohněteme do těsta. Pokud je těsto příliš vlhké (např. vajíčko bylo moc velké), po trošičkách přimícháváme ještě další mouku, příp. cukr. Ale jen trošku. Těsto je v první fázi lepivé a nevypadá vůbec tak, že by se dalo zpracovat na vále. Je třeba ho nechat odležet, aby mouka nasála vlhkost a těsto finálně ztuhlo. Pokud bychom přidali příliš mouky či cukru navíc, tak budou ve výsledku zázvorky moc tvrdé nebo na chuť "moučné".
  4. Těsto (resp. v této fázi lepivou hmotu) přemístíme z mísy do mikrotenového pytlíčku, ve kterém ho trošku ještě prohněteme. Poté necháme těsto cca 2 hodiny (klidně i do druhého dne) odpočinout a ztuhnout v chladu (pokudmožno né přímo v ledničce).
  5. Těsto vyvalujeme po menších částech (častěji ho otáčíme, což pomáhá proti praskání), do výšky cca 3-4 mm, podsypáváme např. rýžovou moukou, a vykrajujeme požadované tvary.
  6. Plechy vyložíme pečícím papírem, troubu předehřejeme na 150 °C a pečeme cca 15-20 minut (dle typu trouby) – po 10 minutách zkontrolujeme a poté pod dohledem dopékáme. Hotové jsou, když se rozvoní, mírně se zabarví, na povrchu už mají krustu (neproboří se nám prst), a když zkusíme nožem vzorek na papíře posunout, neměl by být moc přilepený a na papíře pod ním už není vlhko. Nejlépe vzorek ochutnat.