Test přírodních pracích prostředků aneb v čem prát ekologicky, šetrně a bez nebezpečné chemie - recenze

13.02.2024

Šetrné a netoxické praní prádla je důležité nejen kvůli zdraví našemu a našich nejbližších, ale také s ohledem na životní prostředí. Proč se vyhnout běžným syntetickým pracím prostředkům a prát raději netoxicky v těch ekologických a přírodních si můžete přečíst v tomto článku »

V této recenzi bych vám chtěla představit konkrétní ekologické prací prostředky, které jsem otestovala, a to na velmi citlivé pokožce, a navíc s osobní zkušeností s tzv. Syndromem mnohočetné chemické přecitlivělosti (MCS syndrom - Multiple Chemical Sensitivity). 

Jak vybrat přírodní ekologický prací prostředek?

Při výběru pracích prostředků je důležité se nespoléhat jen na etikety na produktech, hlásající ekologické praní, šetrné praní a podobně. Ne všechny produkty jsou opravdu přírodní a netoxické. Marketingové slogany jsou mnohdy velice zavádějící. Jako první složku produktu, kterou si ověřuji a pečlivě hlídám, je vonná složka (parfum / fragrance). Nejprve prověřuji, zda je to vůně 100% přírodního původu. Proč zkoumám právě vonnou složku vám napoví článek na téma přírodních a umělých vůní zde »

Pakliže vůně v pracím prostředku není přírodního původu, tak už se dalším složením výrobku nezabývám, neztrácím čas a hledám rovnou jiný. Pokud je vonná složka 100% přírodní, tak kontroluji i další látky ve složení. Vyhýbám se též složkám Phenoxyethanol (Fenoxyethanol), MIT / MI (Methylisothiazolinone), BIT (Benzisothiazolinone) a dalším. Většinou ale prací prostředky, které obsahují 100% přírodní vůni, neobsahují žádné nebo minimum dalších škodlivých látek. Přesto je dobré si složení vždy zkontrolovat. Látky, kterým bychom se měli raději též vyhnout, můžete najít v článku o složení kosmetiky a drogerie zde »

Je lepší používat ekologický přírodní prací gel nebo raději prací prášek či jinou variantu?

Mám vyzkoušeno, že na prádlo, které není výrazně znečištěné, lze použít přírodní prací gel i prášek. Pokud je prádlo více znečištěné, případně pokud používáte tělové krémy, tělová másla či tělové a masážní oleje, tak zde se mi osvědčily spíše prací prášky. Bylo to poznat na výsledné "vůni" prádla. Pokud je špinavé prádlo mastnější, tak pravděpodobně reaguje s pracími gely jinak, než s pracími prášky. Pokud jste například už zkoušeli některé ekologické prací gely a měli pocit, že vyprané prádlo má nepříjemnou "vůni", vyzkoušejte přírodní prací prášek.

Hodit by se vám mohl také tip na takovou vychytávku na ovonění prádla přírodní vůní dle vlastního výběru. Vyzkoušejte vlněné koule do sušičky prádla. Nakapejte na ně pár kapek (1 až 3 kapky) vašeho oblíbeného přírodního esenciálního oleje a takto je vložte do sušičky. Prádlo budete mít ovoněné přesně dle vaší představy, svou oblíbenou pravou přírodní vůní. Kvalitní testované 100% přírodní esenciální oleje můžete koupit například zde »

Níže uvádím přírodní eko prostředky na praní, které jsem vyzkoušela, a byla s nimi spokojená. Splnily to, co jsem od nich očekávala. Nabídka je v současné době již velmi pestrá a stále se rozrůstá, seznam dalších otestovaných prostředků budu tedy průběžně aktualizovat.

Ekologické přírodní prací prášky

Ekologické přírodní prací gely

Ekologické přírodní prací ořechy

Ekologické přírodní přípravky na odstranění skvrn na prádle a rozjasnění


Pokud se rozhodnete přejít na praní v přírodních eko pracích prostředcích, doporučuji nejprve pračku vyčistit. Chemické látky z běžných syntetických pracích prostředků se v pračce usazují. Kupte si přírodní biologický čistič pračky (např. BEWIT Washing Machine Cleaner), případně můžete použít alespoň ocet. Je vhodné si otestovat také tvrdost vody, ve které pereme. V měkčí vodě účinkují tenzidy lépe. Můžete použít například testovací pásky na určení tvrdosti vody od české firmy Tierra Verde. Díky testu se dozvíte, zda je vhodnější do praní přidávat i přírodní ekologické změkčovadlo vody.

Pakliže jste zvyklí používat aviváže na zjemnění a změkčení prádla, tak i ty lze pořídit v ekologické přírodní variantě. Osobně aviváže nepoužívám vůbec. Na sušení nebo částečné vysušení prádla používám sušičku, a z té je prádlo měkké i bez aviváže, a navíc většinu prádla ani není nutné žehlit.
Existují také ekologická přírodní máchadla, která zabraňují usazování zbytků pracího prostředku v textilních vláknech a pomáhají při praní ve tvrdé vodě. Ekologická máchadla vracejí textilním vláknům jejich přirozené vlastnosti, narozdíl od aviváží, které fungují podobně jako vlasové kondicionéry, tedy vlákna obalují, čímž snižují savost a prodyšnost textilu. Proto se aviváže nedoporučují používat na spodní prádlo, funkční sportovní oblečení, ručníky, pleny a podobně.


Nákupní eko tipy, aneb kde nakupovat tělu i přírodě šetrnější produkty »

Další recenze eko produktů »


Autor recenze: Sylva z VitaStyle.cz

Poslední aktualizace: 17. 4. 2024