Co je Syndrom mnohočetné chemické přecitlivělosti – MCS – Multiple Chemical Sensitivity?

24.03.2024

Ve svém každodenním životě se setkáváme neustále s různými vůněmi, pachy a chemickými látkami – od vůně čerstvě upečeného chleba, přes vůni ranní kávy, parfému až po pronikavý zápach benzínu na čerpací stanici. Někomu mohou tyto vůně přinášet radost nebo vyvolají příjemnou nostalgii, zatímco pro jiné znamenají některé z těchto pachů každodenní boj. Tento boj má název Syndrom mnohočetné chemické přecitlivělosti (MCS – Multiple Chemical Sensitivity). Někdy též popisován jako součást idiopatické environmentální intolerance (IEI – idiopathic environmental intolerance). Uvádí se, že se syndromem MCS se potýká odhadem 16 až 33 % populace.

Představte si, že vaše tělo je jako velmi citlivý detektor, který signalizuje přítomnost nepřátelských látek dříve, než si toho většina lidí vůbec všimne. Pro osoby s MCS syndromem je to každodenní realita. Jedinci s mnohočetnou chemickou přecitlivělostí pociťují v krátké době negativní fyzické reakce již na nízké úrovně mnoha chemických látek. Většinou jsou tyto reakce způsobené látkami syntetickými.

Převážně syntetické chemikálie obsažené v běžných čisticích a pracích prostředcích, parfémech, deodorantech, lacích na nehty, na vlasy, šampónech, interiérových vůních, vodách do ostřikovačů aut, v tiskových barvách na papíře, nátěrech, lepidlech (tudíž i nábytku, kobercích apod.) a dalších produktech mohou vyvolat u osob s MCS syndromem širokou škálu symptomů, od mírnějších až po závažnější, které způsobují například i pracovní neschopnost.

Nejčastější reakce u osob s MCS syndromem bývají:

  • bolesti hlavy
  • závratě a motání hlavy
  • nevolnost a pocity na zvracení
  • dýchací potíže a dušnost
  • změny srdečního rytmu
  • bušení srdce
  • pálení, slzení či zarudnutí očí
  • kýchání a rýma
  • bolesti nosohltanu
  • únava a slabost
  • kožní reakce
  • potíže se soustředěním a pamětí
  • změny nálad
  • a další příznaky

Pro citlivé osoby s MCS syndromem jsou náročné i každodenní běžné situace, jakými jsou jízda v MHD (autobusy, vlaky, metro), nakupování v obchodních centrech a obchodech. Často omezují i návštěvy divadel, kin, koncertů nebo konferencí, tedy místa s vysokou koncentrací lidí, a tím i pachů a vůní. Náročné pro ně bývá i ubytování v hotelích a penzionech, nebo třeba "obyčejné" načerpání pohonných hmot do auta, kde jsou vystaveni intenzivnímu pachu benzinu či nafty. Jako řidiči si často tito jedinci míchají vlastní netoxickou vodu (tekutinu) do ostřikovačů, aby zamezili zhoršení stavu své koncentrace za volantem. Často tito citliví jedinci cítí, vnímají a reagují na chemikálie i ve venkovním prostředí, tedy nejen uvnitř budov. Potíže mohou vnímat i na místech s vyšší koncentrací lidí, jako jsou náměstí, památkové objekty, přeplněné pláže či okolí hotelových bazénů a další turisticky atraktivní místa.

Lidé s mnohočetnou chemickou přecitlivělostí si proto potřebují vytvořit svou "oázu" – nezávadné netoxické prostředí neboli tzv. non-toxic prostor, kde mohou bezpečně dýchat, relaxovat a obnovit síly. Takový prostor je samozřejmě vhodný obecně pro všechny z nás, minimálně z pohledu předběžné opatrnosti a jako prevence zdravotních potíží. Optimálně bychom měli mít všichni jako non-toxic oázu svůj vlastní domov – místo, kde trávíme nejvíce času, kde během spánku potřebujeme nabrat sílu a dopřát tělu regeneraci.

Četné studie ukazují, že téměř 50 % látek znečišťujících ovzduší a životní prostředí je vyrobeno člověkem. Odhaduje se, že ročně je vyrobeno více než 2 000 nových chemických sloučenin, a že se v současnosti komerčně používá více než 60 000 různých chemikálií.

Začít žít netoxickým životním stylem může být pro mnohé výzva, ale je to současně cesta plná objevů.

Prvním krokem je vzdělávání sebe sama. Učení se o tom, které látky jsou škodlivé či potenciálně škodlivé a kde se v našem běžném životě vyskytují, je klíčové. Naštěstí již existuje mnoho informačních zdrojů – knih, webových stránek a studií, které nám mohou pomoci pochopit, co znamená žít tzv. netoxicky.

I na tomto webu najdete v sekci Eco & Non-Toxic spoustu dalších článků, které vám mohou pomoci se lépe zorientovat ve složení produktů, které denně používáme, ať už jde o kosmetiku, drogerii, prací a čisticí prostředky, nebo další produkty, s kterými se setkáváme.

Dalším krokem je postupná změna. Začněme podle svých možností i malými změnami, jako je výměna komerčních čisticích a pracích prostředků plných často agresivních chemikálií za přírodní non-toxic alternativy bez dráždivých syntetických vůní a konzervantů. Postupně můžeme přejít k větším změnám, jako je obměna kosmetiky a ostatní drogerie za produkty s přírodním netoxickým složením. Hledejme značky, které jsou transparentní ohledně složek, tedy jasně uvádějí kompletní složení výrobku a dávají přednost přírodním a organickým komponentům.

Zamýšlejme se nad tím, co vlastně obsahují všechny ty produkty, které slibují, že z našeho domova vyženou veškeré nečistoty a mikroby, aby naše rodina žila ve zdraví a bezpečí. V našem světě, kde je každodenní život ovlivněn syntetickou chemií, je důležité vrátit se k základním principům a přemýšlet o tom, co vlastně přinášíme do našich domovů. Zákony sice stanovují bezpečné koncentrace jednotlivých chemických látek pro každý produkt zvlášť, ať už jde o kosmetiku nebo drogerii, ale neřeší za nás, kolik různých produktů za den použijeme. Neřeší, co se v našem těle a ovzduší děje, když se tyto produkty používají souběžně, jeden po druhém, den co den.

Zde možná leží skrytý problém, který často přehlížíme. Věříme, že malé množství jedné látky nemůže ublížit, ale co když se tato malá množství sčítají? Co když se chemikálie z různých produktů vzájemně ovlivňují a vytvářejí neznámý chemický koktejl, jehož účinky na naše zdraví jsou zatím neznámé?

Možná, že osoby s MCS syndromem mají alespoň výhodu v tom, že jejich organismus reaguje na škodlivé látky okamžitě nebo v krátkém časovém horizontu, a upozorní na nevhodnost produktu či prostředí včas. Osoby s mnohočetnou chemickou přecitlivělostí tak mohou reagovat rychleji a vyhnout se nevhodných chemikáliím dříve, než napáchají v jejich těle ještě větší škody. Zatímco u osob, které tyto tělesné signály nepociťují tak intenzivně jako lidé s MCS, může nadužívání syntetických chemikálií způsobit zásadní problémy za pár let.

Přístup non-toxic není pouze o nahrazování jednoho produktu za druhý, ale také - a možná zejména - o změně myšlení a přístupu k tomu, co považujeme za skutečně důležité. Je to cesta k pochopení, že méně často znamená více, že kvalita by měla mít přednost před kvantitou, a že zdraví naše a této planety jsou základním předpokladem pro šťastný život.

K netoxickému životnímu stylu patří pochopitelně i výběr toho, co jíme a pijeme. Filtrování pitné vody a přednostní výběr potravin v bio kvalitě by měly být pro nás téměř samozřejmostí. Pokud rádi tvoříme a patříme mezi domácí a zahradní kutily, pamatujme i na to, že existují i přírodní lepidla na vodní bázi a bez rozpouštědel, přírodní barvy a nátěry – jak na zdi, tak na dřevo, papír, keramickou hlínu a další materiály.

Zdá se, že ve světě, kde se nadužívání syntetické chemie stalo jakousi běžnou normou, je princip non-toxic více než jen žádoucí volbou. Je to již téměř nutnost, a to nejen s ohledem na osoby s mnohočetnou chemickou přecitlivělostí.

Například vytvoření netoxického pracovního prostředí pro zaměstnance je v současné době stále důležitějším tématem, a to zejména právě pro osoby trpící mnohočetnou chemickou přecitlivělostí (MCS). Pro tyto zaměstnance může být každodenní přítomnost v běžném pracovním prostředí plném chemikálií, vůní a dalších potenciálně škodlivých látek obtížná nebo dokonce nemožná. MCS není jen o tom, že se člověk "necítí dobře" kvůli vůním nebo chemikáliím; pro mnohé to znamená vážnou fyzickou reakci, která může zásadně ovlivnit jejich schopnost pracovat a užívat si života.

Žít ve stylu non-toxic není jen o eliminaci škodlivých látek z našeho prostředí; je to o celkovém vytváření harmonie s naším okolím, o respektu k přírodě i sobě navzájem, a o pochopení, že naše zdraví je základ života. Cesta k netoxickému životnímu stylu může být plná výzev, ale také radosti z objevování nových způsobů, jak žít více v souladu s přírodou. Ať už se vy sami, vaše děti nebo vaši zaměstnanci potýkáte s MCS syndromem nebo jen hledáte zdravější životní styl, netoxický přístup k životu nabízí cestu k lepším zítřkům pro nás všechny.

Další články na téma Eco & Non-Toxic »


Zdroje dalších informací k tématu MCS:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8773480/

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/multiple-chemical-sensitivity

https://www.mcgill.ca/oss/article/health/zeroing-cause-multiple-chemical-sensitivity

https://www.health.nsw.gov.au/factsheets/Pages/multiple-chemical-sensitivity.aspx

https://www.burghwoodclinic.co.uk/clinical/conditions/multiple-chemical-sensitivity-mcs

https://www.ewg.org/news-insights/news/got-mcs

https://www.muni.cz/vyzkum/publikace/1374980

https://bnssg.icb.nhs.uk/directory/multiple-chemical-sensitivity-mcs-and-clinical-ecology-environmental-medicine/

https://news.un.org/en/story/2021/10/1102582