Bramboračka s červenou čočkou, čerstvou mrkví a dýňovým olejem
04.03.2015 07:35
Recept na domácí bramboračku s červenou čočkou, čerstvou mrkví a zdravým panenským dýňovým olejem. Polévku si můžete udělat hodně hustou anebo řidší, podle toho, jak máte polévky raději. Hustotu ovlivníte navýšením nebo ubráním brambor nebo čočky. Polévka je přirozeně bezlepková, veganská a bez přidaného cukru. Ocení ji i příznivci syrové stravy alias raw food, neboť je v ní i podíl čerstvých ingrediencí, které se do polévky přidají až za nižší teploty, čímž si zachovají hodnotné živiny a polévka je tak výživnější a lépe stravitelná. Nejde ovšem o klasickou 100 % vitariánskou aneb raw food polévku.
INGREDIENCE na cca 3-4 porce polévky:
- Šálek loupané červené čočky
- Asi 5 brambor
- 2 až 4 středně velké mrkve
- Dýňový olej (za studena lisovaný, tzv. panenský)
- Sůl (nejlépe nerafinovaná mořská sůl bez přidaného jódu, keltská, růžová himalájská nebo vulkanická sůl)
- Mletý kmín
- Koření dle obliby (česnek medvědí, čerstvý česnek, bylinkové polévkové koření…, ideálně bez glutamátu/glutamanu či přidaného cukru)
- Čerstvá pažitka nebo petrželka na posyp
POSTUP:
- Čočku propláchneme a dáme do hrnce.
- Brambory oloupeme, nakrájíme na menší kostky, propláchneme a přidáme do hrnce k čočce. Zalijeme vodou (množství dle počtu osob), přidáme sůl, kmín a dáme vařit.
- Než se uvaří brambory s čočkou, připravíme si mrkve. Očistíme je a nahrubo nastrouháme.
- Až jsou hotové brambory, polévku na chvilku odstavíme, aby trošku vychladla.
- Do mixéru dáme nastrouhanou mrkev, 1-2 čajové lžičky dýňového oleje a nalejeme do něj cca třetinu polévky z hrnce = jak trochu vody (tekutiny), tak trochu brambor i čočky. Rozmixujeme do hladka a přelijeme do hrnce. V hrnci promícháme, ochutnáme a případně přidáme sůl, koření, česnek, jak kdo má rád.
- Polévka lze hned servírovat. Pokud ji budete podávat později a mezitím vychladne, tak ji pak za stálého míchání ohřejte jen do teploty cca 42-45 °C (Tak akorát teplota, abyste polévku mohli jíst a nespálili si jazyk. Můžete do polévky vnořit prst a nespálíte si ho). Tím zachováte v polévce kvalitu dýňového oleje i mrkve.
- Polévku ozdobte najemno nakrájenou čerstvou pažitkou, petrželkou, jarní cibulkou apod. - dle chuti.
Dobrou chuť :-)
Pozn: © www.vitastyle.cz. Kopírování bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno (více zde »).
Nejnovější články
-
22.03.2023 13:28
Dnes je Světový den vody neboli World Water Day
Víte, že 22. března je Světový den vody neboli World Water Day? Ten byl Organizací spojených národů...
-
04.12.2022 18:50
Klasika českých domácností - linecké cukroví, ale tentokráte bez lepku
Linecké slepované cukroví - klasika s rakouským původem je vánoční stálicí v českých...
-
01.12.2022 22:18
Mandlové pařížské tyčinky s šípkovou marmeládou a citronovou polevou
Recept na mandlové pařížské tyčinky s šípkovou marmeládou a citronovou ledovou polevou – vánoční...
-
10.12.2021 20:59
Ořechová srdíčka - recept na vánoční bezlepkové ořechové cukroví
Bezlepkový recept na ořechové cukroví. Podle tvaru, který jsme u nás doma nejčastěji používali,...
-
08.12.2021 17:30
Recept na bezlepkové Kakaové bobky (knoflíky)
Recept pro milovníky kakaa - vánoční kakaové bobky (či kakaové knoflíky) jsem zdědila od mé mámy, a...
-
03.12.2021 16:30
Bezlepkové zázvorky - recept na vánoční cukroví
Vánoční zázvorky či zázvorové sušenky patří k cukroví, které se peče obvykle mezi prvními, podobně...
-
02.12.2021 11:37
Bezlepkové perníčky z pohankové mouky - recept na domácí cukroví bez lepku
Vyzkoušejte oblíbený recept na domácí bezlepkové pohankové perníčky bez másla a bez bílého cukru....
-
01.12.2021 18:00
Pařížské tyčinky aneb bezlepkový a bezlaktózový recept na vánoční cukroví
Toto vánoční cukroví, tedy pařížské tyčinky, patří k mým oblíbeným, neb mám vlastně ráda každé...
-
07.04.2021 07:15
Světový den zdraví aneb co můžeme pro sebe udělat?
Článek o tom, nad čím bychom se mohli - nebo spíše měli - zamyslet nejen 7. dubna, ve Světový den...
-
17.12.2020 13:25
Recept na domácí Šípkové cukroví
Název Šípkové cukroví je podle toho, že v receptu je použita šípková marmeláda. Toto vánoční...