Kojenecké masáže pro rodiče a kojence aneb pravdivé a jednoduché věci fungují
01.04.2015 18:36
Koncem března 2015 mi v e-mailové schránce přistála pozvánka na kurz masáží pro rodiče a kojence od mé známé, zdravotní sestry Jany Trantové, která je lektorkou těchto kurzů pod záštitou Mezinárodní asociace IAIM. Poprosila jsem Janu, aby přiblížila tuto masážní techniku také Vám, čtenářům webu VitaStyle.cz.
Jana Trantová o kojeneckých masážích:
„Snažila jsem se najít výstižné přiblížení/překlad termínu kojenecká masáž, ale stejně vidím, že to není ono, není to přesné, protože kojenecká masáž není jen správná a čistá technika, kterou se naučíme a ona začne fungovat. Je to myslím, hlavně přijetí základního poslání, které v sobě kojenecká masáž nese: pečující dotek a komunikace tak, aby rodiče, pečovatelé a děti byli milováni a ceněni. No a zase si nejsem jista, že to je přesně ono. Je tak těžké popsat ten celý soubor, co v sobě kojenecká masáž zahrnuje, a přitom jsem z ní nadšená hlavně proto, že ji považuji za zcela jednoduchou a pravdivou aktivitu, prováděnou společně s dítětem, která je tisíci lety prověřena.
No raději to vezmu od začátku, tedy od svého začátku, nebojte ne od narození, to by bylo moc, je mi dnes již skoro 50 let…, ale když jsem se blížila na první kurz kojenecké masáže, který zde v České republice poprvé uspořádala Mezinárodní asociace IAIM (www.iaim.net), prosila jsem svého anděla, aby to už bylo konečně ono, abych našla službu, která mi přijde pravdivá a budu ji přijímat a šířit dál jako pro mne zcela samozřejmou a smysluplnou. Hlavně, aby tam nebyla příliš éterická bytost, která bude v roli a v očekávání, že všichni chceme být stejní jako ona. Anděl mne vyslyšel. Lektorkou nám po celých pět dní byla naprosto jedinečná a zkušená žena ve věku cca 60 let - Sylvie Hetu z Kanady. Její způsob výuky, její naléhavost výkladu a připravenost odpovídat na všechny naše otázky, její bohatá praxe a výsledky studií mne naprosto uchvátili. Proč?
Protože například jedno z pravidel zní: dítě je největší učitel a rodič je největší odborník. Toto pravidlo respektuje, že každé dítě, každý rodič je jiný a lektor přijímá na svých hodinách všechny bez rozdílu, všechny rodiče s jejich přístupy a zkušenostmi, všechny děti s jejich hlasitými i tělesnými projevy. Všichni jsou vítáni, protože technika kojenecké masáže, tak jak je vyučována, vznikla již v dávné minulosti a je bezpečná. Její zakladatelkou je Vimala McClure, která v roce 1973 pracovala jako dobrovolnice v sirotčinci na severu Indie, kde prožila i těžké chvíle, a kde poprvé sama na sobě zažila, jak mocná je síla pečujícího dotyku. Prodělala malárii, a když blouznila v horečkách, přicházely k ní ženy a dívky a pečovaly o ní, masírovaly její tělo, zpívaly a jejich srdce i ruce se jí dotýkaly, až horečka ustoupila. Když se vracela domů, projížděla kolem chatrče, kde na zemi v prachu seděla matka se svým malým dítětem a láskyplně masírovala jeho tělíčko. Měla tak málo a dokázala svému dítěti poskytnout tento krásný dar lásky a bezpečí, dar, který mu pomůže stát se soucitným člověkem. Semínko bylo zaseto a vznikly postupně odborné publikace a v roce 1981 také mezinárodní asociace instruktorů dětské masáže. Dnes má zastoupení ve více jak 70 zemích po celém světě a já jsem hrdá, že patřím mezi první skupinku v České republice, která tento program absolvovala a mohu poslání kojenecké masáže šířit dál.
Původ tahů se skládá ze čtyř hlavních zdrojů: tahy z Indické tradice, tahy ze Švédské tradice, jógové metody a relaxační techniky. Vimalin program je vylepšován a aktualizován prostřednictvím činnosti mezinárodního kruhu trenérů a mezinárodní vzdělávací komise. Je zaručena profesionalita standardů školitelů a vysoká kvalita programů nabízených IAIM. Standardní kurz obsahuje 5 setkání s rodičem a dítětem ve věku od 1 do 12 měsíců. Dítě masíruje pouze rodič. Za tuto dobu si rodič i dítě osvojí techniku provádění. Nastaví si rituál, kdy masáž doma provádět. Masáž napomáhá a ovlivňuje hlavně: dobrý spánek, kolikové problémy, procesy dýchání, trávení, cévní a lymfatický oběh, motoriku, správné střídání zátěže a uvolnění. V tomto období věku významně podporuje vytvoření silné vazby mezi rodičem a dítětem. Na setkáních se rodiče obohacují svými zkušenostmi, hledají své způsoby a diskutují společně na různá témata v souvislosti s projevy a vývojem dítěte.“
Z kurzu kojeneckých masáží aneb zkouší se nejprve na panenkách.
Poznámka: © www.vitastyle.cz. Kopírování bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno (více zde »). Popis kojeneckých masáží připravila lektorka kurzů, paní Jana Trantová, kojeneckemasaze@volny.cz , Kojenecké masáže na facebooku.
Nejnovější články
-
22.03.2023 13:28
Dnes je Světový den vody neboli World Water Day
Víte, že 22. března je Světový den vody neboli World Water Day? Ten byl Organizací spojených národů...
-
04.12.2022 18:50
Klasika českých domácností - linecké cukroví, ale tentokráte bez lepku
Linecké slepované cukroví - klasika s rakouským původem je vánoční stálicí v českých...
-
01.12.2022 22:18
Mandlové pařížské tyčinky s šípkovou marmeládou a citronovou polevou
Recept na mandlové pařížské tyčinky s šípkovou marmeládou a citronovou ledovou polevou – vánoční...
-
10.12.2021 20:59
Ořechová srdíčka - recept na vánoční bezlepkové ořechové cukroví
Bezlepkový recept na ořechové cukroví. Podle tvaru, který jsme u nás doma nejčastěji používali,...
-
08.12.2021 17:30
Recept na bezlepkové Kakaové bobky (knoflíky)
Recept pro milovníky kakaa - vánoční kakaové bobky (či kakaové knoflíky) jsem zdědila od mé mámy, a...
-
03.12.2021 16:30
Bezlepkové zázvorky - recept na vánoční cukroví
Vánoční zázvorky či zázvorové sušenky patří k cukroví, které se peče obvykle mezi prvními, podobně...
-
02.12.2021 11:37
Bezlepkové perníčky z pohankové mouky - recept na domácí cukroví bez lepku
Vyzkoušejte oblíbený recept na domácí bezlepkové pohankové perníčky bez másla a bez bílého cukru....
-
01.12.2021 18:00
Pařížské tyčinky aneb bezlepkový a bezlaktózový recept na vánoční cukroví
Toto vánoční cukroví, tedy pařížské tyčinky, patří k mým oblíbeným, neb mám vlastně ráda každé...
-
07.04.2021 07:15
Světový den zdraví aneb co můžeme pro sebe udělat?
Článek o tom, nad čím bychom se mohli - nebo spíše měli - zamyslet nejen 7. dubna, ve Světový den...
-
17.12.2020 13:25
Recept na domácí Šípkové cukroví
Název Šípkové cukroví je podle toho, že v receptu je použita šípková marmeláda. Toto vánoční...